I do případných předčasných voleb chce prezident vládu s důvěrou sněmovny

Prezident Václav Klaus svolal na tento pátek na Pražský hrad schůzku předsedů všech pěti parlamentních stran. Chce s nimi projednat další postup při formování nové vlády. Opět zdůraznil, že bude akceptovat pouze vládu založenou na dohodě stran, nikoliv na hlasu přeběhlíka a upozornil, že i do případných předčasných voleb musí vést zemi vláda, která bude mít důvěru dolní komory parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Václav Klaus dnes připomněl, že ve svém projevu k 28. říjnu vyjádřil přání, aby došlo k vytvoření alespoň elementární shody demokratických stran nalevo i napravo od pomyslného středu politického spektra o možnosti sestavit vládu, nebo o nutnosti uspořádat nové volby. "S potěšením jsem v posledních dvou dnech zaznamenal, že politické strany - bez zátěže předvolební kampaně do komunálních a senátních voleb - zahájily nové kolo intenzivních vzájemných konzultací. Předpokládám, že přinesou výsledek."

Prezident pak zdůraznil, že do případných předčasných voleb musí vést zemi vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny: "Zároveň sděluji, že nepovažuji za možné, aby byl bez jakéhokoli limitu prodlužován dnešní stav, kdy máme vládu bez důvěry Poslanecké sněmovny," řekl na mimořádné tiskové konferenci. Připomněl, že jeden projekt na sestavení vlády už selhal. "Bez významných modifikací nemůže být opakován."

"Jednáním politických stran je třeba ještě ponechat určitý prostor, během něhož i já povedu politická jednání. Na pátek 3. listopadu však svolám na Pražský hrad schůzku předsedů všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně," uvedl prezident.

Znovu zopakoval, že bude akceptovat pouze takovou politickou dohodu, která bude založena nikoli na tzv. "přeběhlictví", ale na seriózní dohodě zúčastněných politických subjektů.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme