I druhý den protestů se obešel bez incidentů

Proti summitu Severoatlantické aliance dnes v centru města protestovalo několik stovek anarchistů. Podnikli skoro čtyřhodinový pochod Prahou, do blízkosti Kongresového centra, kde jednají špičky NATO, je ale policisté nepustili. Okolí centra je stále hermeticky uzavřené a policie střeží také Lumírovu ulici, která se před dvěma lety v době zasedání MMF stala dějištěm nejtvrdších střetů mezi demonstranty a policisty. Večer se anarchisté vrátili na náměstí Míru, odkud odpoledne vyšli, a začali se rozcházet. Podle policejního prezidenta Koláře policisté "válku s demonstranty vyhráli už na státních hranicích," když nevpustili do země radikální aktivisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

anarchisté s transparenty | Foto: Jan Rosenauer

Podívejte se na fotografie z demonstrací i summitu v Kongresovém centru Praha. Dění v Praze můžete sledovat i na videozáznamech.

"Vaše válka versus naše životy", to bylo jedno z hesel, se kterých sem na náměstí dorazilo asi v půl druhé několik desítek demonstrujících. Náměstí Míru v centru Prahy bylo obstoupené policisty a další byli připraveni v okolních ulicích, pochopitelně i speciálně vyzbrojené jednotky.

Na náměstí Míru bylo po 15. hodině asi 300 demonstrantů, kteří zatím jen pokojně postávali. Potom ale dorazili další demonstranti z pochodu ze Václavského náměstí. Skupina lidí z východní Evropy prý tak chce vyjádřit svůj nesouhlas se vstupem jejich zemí do Severoatlantické aliance. "Kapitalismus plodí NATO, NATO plodí války, války plodí oběti, vše ve jménu získu," to je asi hlavní myšlenka tří stovek demonstrantů z východní Evropy. Říkají, že nepatří k žádné organizaci, ale demonstrují v zájmu svých zemí proti expanzi NATO na východ.

Před půl čtvrtou se k davu přidalo dalších 150 zahraničních aktivistů, přičemž celým davem se ozývá nejen čeština, ale i nemčina, angličtina italština, španělština. Potom se celá demonstrace vydala směrem ke Kongresovému centru. Protestní akce by se měla rozdělit na dva pochody. Jeden z nich došel na uzavřený a přísně střežený Nuselský most, a druhá část by se měla vydat dolů pod Kongresové centrum.

Ti, kteří zbyli na náměstí Míru, zažili první incident, ne však mezi policií a demonstrujícími, ale mezi samotnými demonstranty. Pár anarchistů napadlo pěstmi skupinu asi třiceti komunistů, kteří se chtěli připojit k průvodu mířícímu ke Kongresovému centru. Mezi demonstranty jsou navíc i militantnější skupiny jednotlivých organizací včetně zahraničních. Na demonstraci celou pak dohlížejí stovky policistů.

Proud zhruba 180 demonstrantů se po 16. hodině zastavil asi 50 metrů od Nuselského mostu ve Wenzigově ulici. Doprovází je několik desítek lidí s transparenty a krátkými tyčemi, ty se mohou klidně stát zbraněmi. Lidé mají přes obličej šátky a nasazené protiplynové masky.

Skupina anarchistů protestujících proti summitu se v půl páté oddělila od průvodu mířícího k Nuselskému mostu a míří do Nuslí. V tu chvíli už se oba davy protestujících spojily nedaleko Nuselských schodů a kráčely směrem k náměstí bratří Synků.

Počet demonstrantů protestujících v Praze proti NATO neustále stoupá. V 17 hodin jich bylo v Nuslích několik stovek. Dopravní policie bude muset kvůli nim zastavit dopravu. Asi tisícovka demonstrantů jde do Křesomyslovy ulice, tam je zastavila policie. Rozvášněný dav se dokonce dal i do běhu, ale vydrželo to jen několik minut. Počty demonstrantů každou chvíli narůstají.

Po sedmnácté hodině se hlavní proud demonstrantů začal stáčet pravděpodobně do Lumírovy ulice, která je jedinou přístupovou cestou ke Kongresovému centru z Nuselského údolí. Právě tam se před dvěma lety při zasedání světových finančníků strhly největší boje mezi demonstrany a policií. V ulici, která leží mezi Vyšehradem a Kongresovým centrem, je zatím klid před bouří. Nad ulicí krouží vrtulník a celou situaci monitoruje. V této ulici čeká na anarchisty zátaras, za ním asi sto těžkooděnců, přičemž další jsou v záloze, a vodní dělo. Policisté jsou zatím v pohodové náladě, protože ví, že tuto ulici dnes zabezpečili velice dobře.

Protestní průvod anarchistů dorazil po 18. hodině na Výtoň. Proud protestujících proti summitu minul ožehavé místo, kde mohl zatočit ke Kongresovému centru a míří na Palackého náměstí. Zatím vše probíhá v klidu, protestující spolupracují s kordonem policistů, který jde před nimi, a nevznikají žádné incidenty. Dokonce i sanitce, která projížděla a houkala, se demonstrace uhla a ona mohla v klidu projet.

Notně prořídlý dav anarchistů se právě vrátil na náměstí Míru, odkud před necelými čtyřmi hodinami vyšel, hlásí v 19 hodin náš reportér. Problémy nenastaly ani ve chvíli, kdy demonstranti míjeli restaurace McDonald's a KFC na nedalekém náměstí I.P.Pavlova. Policisté provozovny obestoupili a odpůrci NATO poměrně v klidu prošli. Na náměstí Míru protest anarchistů krátce potom skončil.

Jako klidné hodnotí pražská policie dnešní protesty odpůrců NATO v ulicích hlavního města. Odpoledne pouze předvedla tři mladíky, kteří se v centru Prahy dostali do vzájemné potyčky. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí pražské policejní správy Eva Miklíková. "Důvodem bylo podezření ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. Všichni tito tři předvedení, česky hovořící mladíci byli po ověření totožnosti a podání vysvětlení propuštěni na svobodu. V jiných případech policie v zájmu zachování veřejného pořádku zasahovat nemusela."

Obchody v centru města jsou kvůli protestům proti zasedání Aliance uzavřené a některé mají i zabedněné výlohy. Podle starosty Prahy 2 Michala Baše odpůrci NATO ohlásili demonstrace už rok dopředu. "Já bych jim vzkázal to, že samozřejmě uznávám, že mají právo na shromažďování, na druhé straně ostatní občané, zejména občané, kteří tu bydlí, mají právo na klid, mají právo na to, abych jejich majetek výlohy obchody, byly zachovány."

Nikdo si netroufl odhadnout, kolik lidí na demonstrace přijde, ale takové protesty jako při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky před dvěma lety se nečekají. Podle odpůrců Aliance je to kvůli rozsáhlé kampani a opatřením na hraničních přechodech. Řada radikálů se do naší země totiž vůbec nedostala.

Od úterý, kdy se kvůli vrcholné schůzce zpřísnily hraniční kontroly, nevpustila policie do země 320 cizinců. Zákaz vstupu si dosud vysloužili převážně Němci, Poláci, Rakušané a Litevci. Důvodem bývá podezření, že by tyto osoby narušovaly bezpečnost a veřejný pořádek. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí cizinecké a pohraniční policie Klára Krejčí a zároveň popsala jeden z těchto případů. "Na hraničním přechodu Pomezí policisté nalezli při kontrole černého Chrysleru třicet kusů nafukovacích balonků, šest kusů nůžek, americkou vlajku, zelený baret a pět injekčních stříkaček. Třem Němcům byl odepřen vstup na území České republiky z důvodů, že by mohli při svém pobytu na území ohrozit bezpečnost státu a závažným způsobem narušit veřejný pořádek a cizinci byli vráceni zpět do Německa."

Na dodržování lidských práv i dnes dohlížejí při hlášených demonstracích proti NATO Občanské právní hlídky. Zhruba 40 skupin dobrovolníků z projektu Ligy lidských práv bude mapovat a shromažďovat poznatky a dokumenty o případných neadekvátních zásazích policie. Zároveň chtějí Právní hlídky sledovat a zaznamenávat i chování demonstrantů. V pražských ulicích se budou v době konání summitu Severoatlantické aliance pohybovat v bleděmodrých vestách.

Členové hlídek zatím zaznamenali tři informace o podezření z omezení osobní svobody. Podle koordinátorky právního centra Občanských právních hlídek Heleny Svatošové se teď zjišťuje, kde se jeden policií zadržený Polák a dva zatím nezvěstní němečtí občané nacházejí a co s nimi bude dál. "Zatím jsme se dopátrali toho polského občana. Ten se zrovna nachází na cizinecké policii a podává tam vysvětlení o pobytovém režimu. Tady jsme kontaktovali i polskou ambasádu, abychom je kontaktovali, že mají právo mít tuto informaci. A co se týče těch dvou německých občanů, tak u těch zatím zjišťujeme, kde se nachází."

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Petr Honzejk, Lenka Šumová, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme