I letos se bude vakcinovat proti katarální horečce ovcí

Dnem 13. března se chovatelům skotu, ovcí a koz starších tří měsíců, chovaných jako hospodářská zvířata nařizuje povinné očkování na celém území ČR. K očkování a přeočkování bude použita inaktivovaná vakcína určená k očkování proti katarální horečce ovcí vyvolané sérotypem 8 - ZULVAC(R) 8 Bovis pro skot a ZULVAC(R) 8 Ovis pro ovce a kozy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě ovce valašky | Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Očkování musí být provedeno nejpozději do 30. 4. Opakovaně se budou očkovat i ta zvířata, která byla očkována již v loňském roce. Chovatelé musejí zabezpečit toto povinné očkování a přeočkování, které fakticky provede soukromý veterinární lékař.

Dále veterinární opatření obsahuje podmínky pro evidenci a případné přesuny, vždy musí přemístěné očkované zvíře provázet doklad, informace, o provedeném očkování.

Místně příslušné krajské veterinární správy mohou po posouzení rizik a vyhodnocení konkrétní situace povolit výjimku, jde zejména o zvířata, která jsou určena k poražení do konce roku 2009, nebo která budou do 3 měsíců vyvezena ze země, popřípadě se jedná o býky ve schválených inseminačních stanicích. Pokud jde o cenu, je třeba zmínit, že chovatelé vakcinaci opět nehradí, náklady na očkování proti katarální horečce nese stát.

Plné znění tohoto mimořádného veterinárního opatření naleznete na webových stránkách Státní veterinární správy ČR .

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben o mimoř. opatřeních

Cílem tohoto opatření - vakcinace - je zamezit šíření nebezpečné nákazy katarální horečky ovcí a tím zabránit velkým ekonomickým ztrátám, které může tato nákaza vyvolat. Dalším cílem je rovněž umožnit obchodování se zvířaty v rámci EU.

Vlasta Valentová, Josef Duben Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme