I nemocnice a lázně možná budou muset platit poplatky za televize a rádia

České lázně či nemocnice možná budou muset platit za to, že pacientům pouštějí televizi nebo rádio. V Česku teď platí výjimka, podle které zdravotnická zařízení nemusí platit poplatky za reprodukci hudby jejím autorům, které zastupuje Ochranný svaz autorský, známý jako OSA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nejvyšší soud Evropské unie dnes rozhodne, jestli Česko nebude muset takovou výjimku zrušit. Pak by mohly služby lázní i nemocnic podražit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodování Nejvyššího soudu Evropské unie mluvil Ondřej Houska

S žádostí o rozhodnutí se na evropský soud obrátil Krajský soud v Plzni. Ten si není jistý, jestli je česká výjimka pro zdravotnická zařízení legální. Spor spustil Ochranný svaz autorský, který tvrdí, že lázně nejsou zdravotnická zařízení, a tak by měly za pouštění rádia a televize platit autorské poplatky.

Soudní dvůr Evropské unie má na žádost plzeňského soudu rozhodnout i o tom, jestli je legální monopol, který má na výběr autorských poplatků v Česku sdružení OSA.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme