I poctivě zaplacené zboží může spustit v obchodě alarm jako kradené

Alarmy, které hlídají v obchodech zboží, spustí několikrát denně planý poplach. Může ho vyvolat špatné seřízení bezpečnostních brán, nekvalitní bezpečnostní samolepky z jiného obchodu nebo smotaný kabel v tašce. Brány u dveří obchodů začnou pípat, když se k nim přiblíží cívka naladěná na určitou frekvenci. Pokud se smotaný kabel do tohoto kmitočtu strefí, zařízení vyvolá poplach.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

u pokladny v supermarketu

u pokladny v supermarketu | Foto: Eva Odstrčilová

Nic jste neukradli a přesto se na vás ostatní dívají jako na zloděje. Takovou situaci už si asi zažilo mnoho z nás. V obchodě v klidu vyberete zboží, vystojíte spořádaně frontu u pokladny, zaplatíte, vezmete zabalené zboží a odcházíte. Váš klid je ale po pár krocích pryč.

Pípání a blikání přitáhne pozornost nejen ostrahy, ale i ostatních nakupujících. I když jste nic neukradli, takzvaná bezpečnostní brána vás označila za zloděje.

„To se stává jen dvakrát třikrát denně. Občas se prostě stane, že tam ten magnet necháme. To se samozřejmě omluvíme a sundáme to. A hodně často to bývá ten samolepicí,“ říká prodavač v obchodě se sportovním vybavením v centru Prahy Lukáš Ženíšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fungování alarmů v obchodech se zajímal redaktor Martin Karlík

Čím to je? „Občas se stane, že někdo v jiném obchodě nechá ten magnet nalepený, tu samolepku. Zákazníci sem přijdou a pípají,“ vysvětluje. Pokud se tedy ozve alarm, nepanikařte. Obsluha většiny obchodů je na plané poplachy zvyklá.

Když se ozve nepříjemné pípání, jednoduše spolupracujte se zaměstnanci obchodu, nabádá Miloslav Stodola z firmy, která zabezpečovací systémy montuje.

„Samozřejmě člověk, který nic neukradl, se nezdráhá spolupracovat. Tam je pak evidentní, kdo tam jde se špatným úmyslem a kdo ne,“ říká. Pokud jste byli na nákupu v jiném obchodě, hodí se účtenka, kterou prokážete, že jste zboží koupili jinde.

Stačí i bouchnutí dveří

Za tyto plané poplachy může například nekvalitní údržba nebo špatné nastavení bezpečnostních bran nebo nekvalitní nálepka s ochrannou, kterou použili v jiném obchodě.

„On si ji dá do tašky, kde se ta nálepka zmačká. Na ní je zespodu umístěna jemná cívka. A ta se v té nálepce může znovu aktivovat a zákazník spustí poplach i se zaplaceným zbožím,“ vysvětluje Stodola.

Někdy alarm spustí i bouchnutí dveří nebo brány ve vedlejším obchodě. Na ochranu zboží se používají různé systémy. Nejvíc planých poplachů má takzvaný radiofrekvenční způsob.

„Říká se tomu parazitní rezonance. Vzniká díky tomu, že do systému vkročí něco, co má cívku na stejné frekvenci jako ten systém. Dnes je jediná schválená frekvence, která se oficiálně prodává, 8,2 MH, kdy reálně může rozpískat systém to, co vytvoří tuto frekvenci,“ upozorňuje Stodola.

A to může být právě už zmiňovaný kabel v tašce. Někdy spustí alarm i knížka z knihovny. Systém používaný v knihovnách už ale obchodníci většinou opustili, a tak jsou takové případy spíš výjimkou.

Martin Karlík, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme