I přes déšť hladiny řek nadále klesají

Hladiny řek dál klesají, přestože na většině území republiky pršelo. Vliv srážek ale oslabila zima. Sněžilo i ve středních polohách. Také dnes má pršet a sněžit, a to především na Moravě. Je proto možné, že stoupnou dolní toky, nikoli však významně. Ve většině ze sedmi krajů postižených jarními povodněmi pokračují likvidační práce, hasiči odčerpávají vodu z lagun, pomáhají s vysoušením budov. Za asistence armády začalo na přehradě Znojmo odstraňování naplaveného dřeva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zalité louky v zámeckém parku v Lednici

Zalité louky v zámeckém parku v Lednici | Zdroj: ČTK

Jihomoravský kraj chce pomoci památkářům při obnově vzácných dřevin v Lednicko-Valtickém areálu. V něm způsobily záplavy škodu za asi dva miliony korun - nejvážnější právě na staletých stromech - voda podmáčela jejich kořeny, asi desítka už se vyvrátila, ohroženy jsou i další.

Podle hejtmana Stanislava Juránka je ale třeba, aby celou situaci a plán obnovy posoudili odborníci z ministerstva životního prostředí.

"Zdůraznil bych, že to nejstarší osázení zůstalo zachováno. Je zapotřebí také zvážit historické kroky, které se udělali a jestli byli správné. Osobně se do Lednicko-Valtického areálu těším a půjdu tam v klidu, protože si myslím, že je mimořádný rok, abychom se podívali, jak je tento park na vodu připraven a co taková mimořádná voda s parkem udělala," řekl hejtman.

Hrozbou po návratu teplejšího počasí jsou pro území, přes které přešla velká voda, komáři. Stát proto nakoupí přípravky na hubení komárů, a to ve Spojených státech za čtyři až pět milionů korun. Dovoz přípravku tak několik dní potrvá. Břeclavský starosta Dymo Piškula uvedl, že na postřiky je ještě týden až čtrnáct dní čas.

"Komáří larvy se vyvíjejí v místech, kde už voda stojí. Stříkat by se mělo přesně v ten okamžik, kdy se v těch stojatých vodách larev bude nacházet co nejvíce. V roce 1997, kdy byly povodně trochu menšího rozsahu, bylo nezřídka vidět uštvané jeleny, daňky, srnky, a pro člověka to bylo také velmi nepříjemné," upřesnil starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Vodohospodáři upouštějí přehrady

Předpovědí meteorologů se zabýval i Ústřední krizový štáb. Podle ministra vnitra Františka Bublana jsou ale prognózy vcelku příznivé. "Nepředpokládají, že by to zhoršení bylo nějak radikální. Samozřejmě, ty toky se mohou zase někde zvednout, ale ty stupně nebudou příliš vysoké," řekl ministr.

I kvůli postupnému přechodu na běžný režim odtéká více vody například z Novomlýnských nádrží. Rozsáhlé rozlivy pod nimi se totiž stále zmenšují, vysvětlil jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. "Současně je vyřešena situace v Rakousku a neohrožujeme ani Slovensko, protože proti těm 1400 kubíkům, co tam tekly, na Slovensko v současné době teče 585, a to je velký rozdíl," upřesnil hejtman.

Nebezpečí další povodňové vlny z tajícího sněhu meteorologové nepředpokládají, protože se má ochladit. Přesto ale toto riziko v příštích dnech zcela nevylučují. Přes naše území navíc postupují další srážky. Starosta Břeclavi Dymo Piškula řekl, že ohrožení města se v tuto chvíli už nebojí.

"V současné době odchází z Nových mlýnů 200 kubíků vody. V nejtěžších dnech na nás přicházelo 650 až 700 kubíků. Řádně se to monitoruje. Možná se zvednou hladiny řek, ale určitě ne tak dramaticky, protože povodně byly podle mého názoru způsobeny kombinací deště a tání sněhu na Vysočině," dodal.

Povodí Labe chystá větší investice do protipovodňových opatření

Povodí Labe se chystá znásobit investice do protipovodňových opatření. Právě letos končí první etapa, která přišla na víc než 670 milionů. Podle organizačního ředitele Povodí Labe Václava Jiráska by se vodohospodáři chtěli zaměřit hned na několik lokalit.

"Druhá etapa je především reakcí na povodeň 2002 a největší částka, téměř dvě miliardy jde na dolní Labe od Mělníka po Děčín. Cítíme potřebu a nutnost zaměřit se na střední tok Labe, to znamená oblastí Poděbrady počínaje, cítíme potřebu zaměřit se i na Jizeru a na ostatní území, která mohou být zasažena povodněmi," dodal ředitel.

Kojenci se vrátili do ústavu

V době likvidace následků povodní získáváme i dobré zprávy: Víc než čtyři desítky kojenců z olomouckého kojeneckého ústavu se dnes vrátily jako poslední evakuovaní ve městě zpět domů. Z ústavu je před 12 dny vyhnala rozvodněná řeka Morava protékající v bezprostřední blízkosti zařízení. Záhy zahradu i suterény domů zaplavila voda, která místy dosáhla až 40 centimetrů.

Ivan Holas, Veronika Malá, Vilém Janouš, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme