I příští rok chce mít vláda české vojáky na Balkáně

Vláda rozhodla, že příští rok bude v mírových misích na Balkáně působit maximálně 800 českých vojáků. V mírové misi SFOR v Bosně a Hercegovině to bude až 600 vojáků, v jihosrbské provincii Kosovo by mělo podle rozhodnutí ministrů působit do 200 vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda vzala rovněž na vědomí informaci o působení českých jednotek v těchto mezinárodních mírových misích v první polovině letošního roku a postoupila ji Poslanecké sněmovně. Prodloužení české účasti v SFOR a KFOR musí totiž ještě schválit parlament.

Podle dřívějších odhadů ministra obrany Vladimíra Vetchého by měly oba české kontingenty příští rok stát státní pokladnu asi 1,5 miliardy korun. Ministr ještě před měsícem v tisku uvedl, že na zajišťování akcí v Bosně a v Kosovu chybí v rozpočtu jeho resortu asi 200 miliónů korun. Velení armády proto navrhovalo, aby čeští vojáci odešli z Kosova už v polovině letošního roku, aby se armáda mohla soustředit na misi SFOR v Bosně.

Tento krok však nepovažovalo za vhodný ministerstvo zahraničí. Šéfovi diplomacie Janu Kavanovi se tedy podařilo kabinet přesvědčit o nutnosti další účasti české armády v KFOR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme