I rok po vypuknutí metanolové aféry by lidé při nákupu alkoholu měli být obezřetní

Přesně před rokem začala v Česku největší série otrav metanolem za poslední desítky let. V Havířově na Karvinsku zemřela první oběť jedovatého alkoholu. Tím se postupně otrávilo 47 lidí, další skoro stovka lidí má trvalé následky. Celá republika také zažila mimořádná opatření, třeba plošný zákaz prodeje lihovin nad 20 procent. Zpřísňuje se také povinné značení lihu a živnostenský zákon.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkoholová láhev

Alkoholová láhev | Foto: Fotobanka stock.xchng

Speciální vyšetřovací tým Metyl dosud obvinil asi 70 lidí, tři muži jsou ve vazbě. Hlavní větev metanolové mafie má před soudem teprve stanout. Zatím nepravomocně poslal soud dva muže na osm let za mříže.

Prodejci alkoholu jsou nadále pod dohledem Státní zemědělské a potravinářské inspekce, i když intenzita kontrol se ve srovnání s přelomem loňského a začátkem letošního roku snížila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se změnilo rok od vypuknutí metanolové aféry? Český rozhlas se ptal Martina Klanicy ze SZPI a Michala Miovského, přednosty Kliniky adiktologie 1. LF UK

„Nicméně stále jsme ve střehu. Od začátku metanolové kauzy jsme provedli přes 38 tisíc kontrol, bylo odebráno skoro 1200 vzorků a ten záchyt nevyhovujících šarží je k dnešnímu dni v počtu 58,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu Martin Klanica, vrchní ředitel zemědělské a potravinářské inspekce.

Při kontrolách se inspektoři dodnes setkávají s nedostatky, jako je chybějící šarže, poškozená kontrolní páska nebo nesprávný obsah alkoholu ve vazbě na jeho deklaraci. Při nákupu alkoholu by se lidé měli mít podle ředitele SPZI nadále na pozoru, měli by se vyvarovat lihovin bez kolku, bez označení etiketou nebo s etiketou, která je podezřelá.

„Nenakupovat na těch nepříliš korektních místech, jako jsou parkoviště, dálniční odpočívadla u různých podomních prodejců. Zkrátka vzít při tom nákupu skutečně rozum do hrsti a v neposlední řadě trošku matematiky.“

„Prostě alkohol, pokud je podezřele levný, tak něco není v pořádku. Vezměte si, že pouze spotřební daň na čistý alkohol je 285 korun na litr. Přepočítáme-li si to například na 40procentní vodku, tak pokud cena je pod 114 korunami, je něco špatně,“ nabádá vrchní ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

I rok po vypuknutí metanolové aféry lze nechat vlastní zásoby alkoholu prověřit

Číst článek

Pokud jde o návyky spotřebitelů, ty se podle provedených průzkumů a studií po loňské aféře příliš nezměnily. Podle Michala Miovského, přednosty Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty UK, u některých sociálních skupin nedošlo k vůbec žádné úpravě spotřeby alkoholu.

„Ukázalo se, že v podstatě ten běžný vzorek populace, to znamená lidé, kteří jsou obecně vnímaví, aspoň trochu reagují a přemýšlí nad tím, co dělají, a současně nemají konzumaci alkoholu, zejména směrem k tomu tvrdému, příliš výraznou, tak většina z nich se chovala relativně velmi zodpovědně.“

„Bohužel prostě u lidí, kteří jsou orientovaní zejména na ten lacinější alkohol, je jim prakticky jedno, jaký je jeho zdroj a ta spotřeba je u nich velmi vysoká, tak tam samozřejmě dle předpokladů ten dopad přijatých opatření byl velmi mizivý. Vpodstatě ti lidé se chovali velmi rizikově a chovají se tak nadále,“ poznamenal přednosta Miovský.

Martin Křížek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme