I senátoři schválili vznik ministerstva pro informatiku

Senátoři dnes rozhodli o vzniku Ministerstva pro informatiku. Pokud normu podepíše prezident republiky, pak od prvního ledna vznikne nový vládní resort, který povede dosavadní ministr bez portfeje Vladmír Mlynář z Unie svobody-DEU. Ke kritikům vládního rozhodnutí spojit pro Mlynáře Úřad pro veřejné informační systémy s telekomunikační agendou ministerstva dopravy a s odborem elektronických podpisů Úřadu na ochranu osobních údajů patřil senátor ODS Jaroslav Kubera. Se svým návrhem na zamítnutí zákona o novém ministerstvu ale neuspěl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

monitor počítače | Foto: Jan Rosenauer

"Pan ministr říká, že to ministerstvo nepotřebuje, že by mu zbyly jenom recepce a bylo by to pohodlné, ale to ministerstvo má vždycky jeden velký význam Ono zadává veřejné zakázky a kdo sledujete příběh Internet do škol, tak takových příběhů uvidíme ještě více. Tam jsou ty miliardy, které se točí o vybavování veřejné správy a státní správy počítači a podobně."

Šéf nového resortu Mlynář ale většinu členů horní komory parlamentu přesvědčil. "V poslanecké sněmovně byla o tomto návrhu poměrně široká diskuze. Samozřejmě, že zazněl názor, že celé nové ministerstvo vzniká jenom pro to, abych já jako ministr měl co dělat. Musím říci, že tuto výtku nepřijímám, a mohu vás ujistit, že kdybych jako ministr bez portfeje chtěl setrvávat v poměrně luxusní pozici ministra bez úřadu, nebylo by pro mne nic jednoduššího, než v takové pozici setrvat."

Ministr Vladimír Mlynář 34 senátorů z 54 přítomných totiž přesvědčil o tom, že právě jeho nový resort výrazně ulehčí občanům jejich styk s úřady. Ty by měly častěji využívat informační technologie, aby lidé nemuseli na úřad osobně, ale mohli své věci vyřídit prostřednictvím internetu.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme