I v Ústeckém kraji jsou učitelé v létě bez práce

Na propouštění po dobu prázdnin si stěžují někteří učitelé v Ústeckém kraji. Po celý školní rok se věnují dětem a v době, kdy by měli nabývat síly, chodí na úřady práce a pobírají podporu v nezaměstnanosti. Ta přitom dosahuje pouze poloviny dřívějšího platu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z učitelek, která se s takovou praxí setkala Českému rozhlasu řekla.

"Oni se mnou uzavírají smlouvu pouze na dobu určitou, to znamená od 1.září do 31.června. Letos mě poprvé potkala ta situace, kdy se půjdu zaregistrovat na pracovní úřad."

Údaje o situaci v okrese Ústí nad Labem mi poskytl vedoucí odboru zprostředkování ÚP Kamil Nipl.

"Z celkového počtu učitelů, kteří přišli v průběhu měsíce července, je jich 21, kteří měli pracovní poměr na dobu určitou."

Ti lidé mají ukončené vysokoškolské vzdělání? Mají tituly?

"Ukončené vysokoškolské vzdělání z těch, kteří byli propuštěni, je devět. Mohu uvést, že nejvíce se tady objevuje Zvláštní škola v Ústí nad Labem, potom ZŠ Vojnovičova 3x, 2x Biskupské gymnázium Bohosudov."

Jak vnímáte to, že zaměstnavatelé uzavírají s lidmi pracovní poměr na dobu určitou?

"Důvod nemůžu přesně určit u těch škol, ale mohu se domnívat, že to je tím, že během těch dvou měsíců si mohou šetřit mzdové prostředky. To není žádný přestupek proti zákonu."

O názor jsem požádal zástupce ústeckého hejtmana pro otázky školství Miroslava Hřebíčka.

"Nevím o žádném řediteli, který by si dovolil propustit zaměstnance po dobu prázdnin, aby jej opět přijal, protože pro zaměstnance by to bylo velmi nevýhodné. Čili ten akt by musel provést přímo ředitel. Jsou tady ale dvě výjimky, které se běžně používají. První výjimkou je zaměstnávání důchodců, je to proto, že se nikdy neví, zda ten důchodce bude pracovat dále. Druhý běžný případ je zaměstnání nekvalifikovaných pracovních sil. Nastane situace na škole, mateřská dovolená, odchod uprostřed školního roku a na výpomoc je přijat absolvent gymnázia nebo nějaké střední školy."

Sleduje Ústecký kraj situaci? Máte nějaká čísla?

"Ano, mám k dispozici údaje z okresu Děčín, který ještě není limitován k nám. Podle mých informací k šesti nezaměstnaným učitelům přibylo 21 další k 1.červenci. V Mostě to bylo 29 nezaměstnaných učitelů a přibylo jich 9. Opravdu otázkou zůstává, zda je to z důvodů, které jsem uvedl nebo zda by to mohlo být z důvodů, který jste uvedl vy, který bychom dále měli prošetřit."

Výsledky by měl mít Krajský úřad do konce srpna.

Přepsal: Česká informační agentura.

Daniel Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme