I ve Sbírce zákonů se mohou objevit chyby

Kvůli velkému počtu novel zákonů schválených na konci roku mají vydavatelé právních databází problémy je správně zapracovat. Legislativní smršť zákonodárců tak způsobila, že se v některých zákonech zobrazují chyby. A protože z těchto zdrojů čerpá například i portál veřejné správy ministerstva vnitra, mohou se zavádějící informace zobrazovat i tam.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon o Českém rozhlasu

Zákon o Českém rozhlasu | Foto: Filip Rožánek, Fotobanka stock.xchng

Ještě včera se na portálu veřejné správy nesprávně zobrazoval paragraf 73 a 75, z často používaného zákona o dani z přidané hodnoty. Byla tam navíc vložena věta, která tam nepatří a ještě se špatně uvedenou účinností. Účetním a daňovým poradcům, kteří se zákonem řídí, může taková chyba zamotat hlavu.

Po upozornění Radiožurnálu jsou všechny chyby v systému už opravené a zobrazují se správně i na internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chybách mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina

Firmy, které se zabývají evidencí předpisů pro úřady a právnickou veřejnost, přiznávají, že kvůli velkému množství novel musely na jejich zpracování přibrat posily do svých redakčních týmů. Ani tak se ale chybám zcela nevyhnou.

„Co se týká našeho systému, tak jako jakýkoli jiný systém je zpracovávaný lidmi, takže chyby nastat mohou. Snažíme se tomu předcházet různými technickými procedurami a kontrolou. Předpis, který je novelizovaný, prochází formou lidské kontroly,“ říká Lubomir Weiss, zodpovědný za systém ASPI.

Skutečně platné znění daného zákona je třeba vyhledat ve Sbírce zákonů a do něho si ručně promítnout všechny novely. Těch může být, a mnohdy je, i několik desítek.

Rozhodně se nedá spoléhat ani na takzvaná úplná znění, která k některým zákonům v tištěné sbírce vycházejí. Vyhlašuje je premiér a i ty mohou být s chybami, přiznává místopředseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna:

„Stává se to. Sem tam se skutečně může stát, že ta verze ve Sbírce zákonů, která vyjde, se může odchylovat i obecně od smyslu toho ustanovení, kdybychom promítli veškeré novely do toho původního zákona.“

Tato úplná znění mají pouze informativní charakter, rozhodně se na ně lidé nemohou odvolávat třeba u soudu.

Na Slovensku chystají elektronickou Sbírku zákonů

Na Slovensku to vyřešili tím, že při přijímání novel je nejmenším novelizovatelným úsekem předpisu celé písmeno daného odstavce. Nehrají si s větami a se slovíčky, ale rovnou vymění ucelený text. To pak usnadňuje i strojové zapracování těchto novel, protože takovou instrukci pochopí i počítač a je schopen původní předpis opravit.

Na Slovensku se také zavádí elektronická Sbírka zákonů, která bude mít přednost před tištěnou. Bude platit to, co je na internetu, na to se lze spolehnout, podle toho se budou moci lidé řídit.

Martin Drtina, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme