I ve středu padaly teplotní rekordy

Současná tropická vedra, která panují v řadě zemí Evropy, lámou teplotní rekordy. Například stávající rekordní teplota, naměřená 19. červnový den v pražském Klementinu v roce 1934, byla překonána o sedm desetin stupně. Radiožurnálu to řekl Jan Pavlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tropická vedra | Foto: Vladislav Galgonek
Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pavlík - rekord padl

"V 15. hodin letního času při měření teploty v Klementinu bylo naměřeno 31,9 °C, což je 0,7 stupně více než stávající, minulý rekord. Vzhledem k tomu, že teplota od patnácté hodiny ještě stoupala, je pravděpodobné, že ten rozdíl bude ještě větší."

Dlouhodobý teplotní rekord, který v Klementinu evidují od roku 1775, byl překonán už včera. Podruhé za sebou dnes padl teplotní rekord v Českých Budějovicích. Meteorologové tam odpoledne naměřili 32,5 °C - to je o půl stupně více než v roce 1934.

Vedra s teplotami kolem dvaatřiceti stupňů řadě lidí působí zdravotní potíže. Pražská a ostravská záchraná služba dnes odvážela několik pacientů, kteří z horka zkolabovali. Dvě mladé ženy byly vpodvečer ambulantně ošetřeny ve Fakultní nemocnici Motol. Zdravotní problémy mají především kardiaci a senioři. Hlavní nápor pacientů ale lékaři očekávají až v pátek, kdy se prý potíže z tepla dostanou do fáze, že někteří budeme muset sami vyhledat lékařskou pomoc.

Současné počasí ale přináší i další komplikace. Panující vedra dnes například rozehřála asfalt na silnici mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem tak, že se podle některých řidičů rozstřikoval až na kapoty vozidel. České dráhy zase zaznamenaly kvůli vysokým teplotám případy vybočení kolejí, které ale nijak vážně neohrozily provoz.

S teplotami šplhajícími v odpoledních hodinách až ke 34 stupňům Celsia počítejte i zítra. V pátek by už ale rtuť teploměru měla klesnou pod třicítku.

Meteorologové také varují, že jak dnes, tak zítra se v odpoledních a večerních hodinách mohou ojediněle vyskytnout přívalové srážky, kroupy a silný nárazovitý vítr.

Marika Táborská, Luboš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme