Ibalgin 200 a 400 mění složení a může ohrozit některé alergiky. Nově bude obsahovat laktózu

Lék Ibalgin užívaný proti bolestem bude mít nové složení. Upozorňuje na to Státní ústav pro kontrolu léčiv. Nově obsahuje laktózu. Změna se týká tablet o síle 200 a 400 miligramů. Pacienti s alergií na laktózu by je už proto neměli užívat, upozornila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék Ibalgin užívaný proti bolestem

Lék Ibalgin užívaný proti bolestem | Foto: Jiří Černohorský | Zdroj: CNC / Profimedia

„Pacienti s intolerancí galaktózy, úplným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by neměli tyto přípravky užívat. Pacienti s velmi nízkou aktivitou laktázy z důvodu chronických gastrointestinálních onemocnění a děti se závažnou alergií na bílkoviny kravského mléka by tyto přípravky měli používat s opatrností,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová.

Výrobce stahuje jednu šarži léku Ibalgin Junior pro děti od 6 let, může ohrožovat zdraví pacientů

Číst článek

O změně složení informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv ve své tiskové zprávě minulý pátek. Ibalgin s laktózou by se měl v lékárnách objevit od čtvrtka. Složení Ibalginu 600 zůstává stejné jako dřív.

Přesun výroby

Dorota Haratyková z francouzské skupiny Sanofi, uvedla, že změna složení souvisí s přesunem výroby z Česka do maďarského výrobního závodu. „Ten již řadu let vyrábí podobný přípravek proti bolesti, který stejně jako český Ibalgin obsahuje účinnou látku ibuprofen. Liší se však malým obsahem laktózy. Stejnou ověřenou technologií výroby se od ledna vyrábí i Ibalgin, proto i v jeho složení je nově malé množství laktózy,“ řekla Haratyková pro server Vitalia.

„Laktóza je běžnou součástí více než poloviny tabletových léků v Česku, používá se jako plnivo například u antikoncepce či léků na léčbu žaludečních potíží, obsahují ji i tablety na léčbu alergie. U tabletových léků patří plnivo k tzv. pomocným látkám. Ty nemají žádný léčebný účinek, ale usnadňují výrobu, přípravu, uchovávání a podávání léků. Případně příznivě ovlivňují rozpad tablety v organismu a pozvolné uvolňování účinné látky,“ dodala zástupkyně společnosti Sanofi.

sir, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme