Ibl se o funkci šéfa poslanců ČSSD ucházet nebude

O post šéfa předsedy sněmovního klubu ČSSD Petr Ibl usilovat nakonec nebude. Mezi kandidátkami se přitom objevila i ta jeho. Jak Ibl Radiožurnálu řekl, navrhl ho jeden z poslanců, on ale o tento post neusiluje. Před časem po kritice šéfa strany Stanislava Grosse z této funkce odešel a klub teď vede prozatimně Michal Hašek. O předsednický post mají zájem Michal Kraus, Zdeněk Koudelka a Miloš Melčák. Nového předsedu své frakce mají poslanci vládní ČSSD volit v pondělí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Ibl

Petr Ibl | Foto: ČSSD

Jména kandidátů Radiožurnálu potvrdila mluvčí sociální demokracie Lucie Orgoníková. "Na předsedu poslaneckého klubu byli nominováni pánové Ibl, Koudelka, Kraus a Melčák. Na prvního místopředsedu byl nominován pan Hašek," řekla mluvčí.

Ibl o post šéfa poslanců ale usilovat nebude. Jak řekl Radiožurnálu, navrhl ho jeden z poslanců, on ale o tento post neusiluje. "Nominace, která byla na mne podána, byla podána jedním z poslanců, který ve lhůtě zaslal nominaci na mé jméno na předsedu klubu. Já jsem už jednou řekl, že nebudu kandidovat, a to na žádnou funkci v poslaneckém klubu. Nominace byla podána, byla zařazena, ale moje rozhodnutí zůstává stejné." Bývalý předseda poslanců ČSSD v lednu na svou funkci rezignoval a tvrdil, že už o místo ve vedení frakce usilovat nebude. Z funkce odešel poté, co práci klubu kritizoval premiér a předseda strany.

Stanislav Gross není spokojen s vedením frakce a s tím, že ze 70 poslanců ČSSD je aktivní jen malá část. Ibl Grossovy argumenty částečně uznal, na druhou stranu ale členům vedení ČSSD a ministrům vyčetl, že s poslanci málo komunikují a ti pak ve sněmovně tápou.

Místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Michal Kraus se definitivně rozhodl kandidovat dnes dopoledne. Pokud se stane předsedou, chtěl by klub především sjednotit. "Řekněme snad i zvýšit jeho sebevědomí jednak směrem k vlastní členské základně a jednak směrem k veřejnosti," dodal.

Podle stranických stanov je pro zvolení předsedy klubu zapotřebí nadpoloviční většina všech poslanců ČSSD. Vzhledem k tomu, že volba proběhne v pondělí, kdy řada politiků ve sněmovně ještě není, je možné, že se nepodaří zvolit předsedu hned napoprvé.

Počet místopředsedů poslaneckého klubu ČSSD se má snížit - z dosavadních šesti na čtyři. O tyto funkce má zájem zatím 14 kandidátů. O křeslo statutárního místopředsedy se znovu bude ucházet Michal Hašek, který po Iblově rezignaci frakci dočasně vedl a spekulovalo se o něm jako o novém šéfovi.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme