Ideální čas na očkování proti chřipce je právě teď. Lidé o něj ale nestojí

Odborníci letos očekávají průměrnou chřipkovou sezónu. Podrobněji o tom dnes bude informovat ministerstvo zdravotnictví. Právě v těchto dnech je totiž nejvhodnější doba k očkování. V Česku na něj ale pravidelně chodí jen pět procent lidí. Očkování je přitom bezpečné a podle odborníků má minimum vedlejších účinků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jehla, injekční stříkačka (ilustrační foto)

Jehla, injekční stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Počty očkovaných jsou v Česku dramaticky nižší než v ostatních západoevropských zemích. Například v Holandsku nebo severských zemích je proočkovanost 70 až 80 procent, v ČR je to více než desetkrát méně,“ upozorňuje Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.

Důvody proč se nechá očkovat proti chřipce jen každý dvacátý Čech, jsou podle něj různé. Češi především nevěří tomu, že je vakcína ochrání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O očkování proti chřipce jsme v Ranním interview Radiožurnálu mluvili s profesorem Romanem Prymulou - předsedou České vakcinologické společnosti.

"A je tady i otázka určitého zvyklostního přístupu, kdy se třeba politici či zástupci lékařské komory vyjadřovali, že v době pandemie experimentujeme na lidech a podobně. A to samozřejmě velmi podkopává důvěru v očkování," říká Prymula.

Zároveň zdůrazňuje, že ročně na komplikace spojené s chřipkou zemře v Česku kolem 1 500 až 2 000 lidí. „ Protože se to v řadě případů vykazuje pod jinými diagnózami, jako třeba záněty plic. Pak to číslo není na první pohled alarmující a každý si myslí, že chřipku překoná tím, že bude zdravě žít nebo, že nemá žádné komplikace, takže chřipku přežije,“ upozorňuje.

Vakcinolog Rastislav Maďar dodává, že finanční aspekty nejsou v této souvislosti až tak důležité. „Protože se stává, že zaměstnavatel poskytne šanci zdarma všem zaměstnancům nechat se očkovat proti chřipce a využije to deset patnáct procent těch lidí. I tady je vidět, že ta síla těch pověr, to negativno, které se šířilo o tom očkování, u velké části populace vyhrává nad argumenty odborníků,“ říká vakcinolog Rastislav Maďar.

Nejčastěji se v souvislosti s očkováním proti chřipce mluví o tom, že může samotnou nemoc způsobit. Odborníci ale upozorňují, že vakcína obsahuje pouze mrtvé viry nebo jejich části, které prý nemohou nemoc vyvolat. Nicméně ve vzácných případech se stává, že někdo má horečku, slabost a bolest svalů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Kopuletá se ptala lidí na jejich názor na očkování proti chřipce

Lidé si také myslí, že očkování nemá smysl, protože nikdo neví, jaký typ viru zrovna udeří. Lékaři přitom vydávají každý rok prognózu pro chřipkovou sezonu, kterou se výrobci vakcín (obsahují 3 virové kmeny) řídí. Úspěšnost předpovědi je 90 procent.

"Lidé nemají nic proti očkování jako takovému, vadí jim jen to proti chřipce. Říkají nám, můžete mi doporučit jakékoli očkování – až na chřipku, tu nechci. A přitom musím říct, že očkování proti chřipce je jedno z nejbezpečnějších. Tím, že máme každým rokem novou očkovací látku, která chrání na aktuální sezonu, tak probíhá neustálým vývojem," tvrdí Maďar.

Podle profesora Romana Prymuly je v letošní vakcíně - stejně jako loni - kmen prasečí chřipky H1N1.

„Letošní vakcína se liší od té vakcíny loňské, ale neliší se v tom základním kmenu, to znamená H1N1, který je identický s kmenem, který tady byl v roce minulém a dokonce v roce předminulém, což je trochu raritní,“ řekl Prymula a dodal:

„Ale je vidět, že ten pandemický kmen byl silný a bude se uplatňovat nadále. Ty dva další kmeny jsou nové.“

Alžběta Havlová, Lenka Jansová, bre, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme