Ideální možností pro návrat Zemana z Číny by bylo jen převtělení, hájí prezidenta Kmoníček

I kdyby Miloš Zeman neletěl letadlem placeným PPF a J&T, stejně by byl kritizovaný, snaží se tlumit kontroverze kolem návratu hlavy státu z Číny ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Rozpaků však Zemanova cesta budí víc, třeba kvůli jeho rozhovoru pro čínskou televizi, v němž mimo jiné řekl, že se přijel poučit, jak „stabilizovat“ společnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hynek Kmoníček se zamyslel nad osobností Livie Klausové, která by se mohla stát velvyslankyní na Slovensku

Hynek Kmoníček se zamyslel nad osobností Livie Klausové, která by se mohla stát velvyslankyní na Slovensku | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Pane Kmoníčku, čím je Čína inspirativní, pokud jde o postup úřadů při oné „stabilizaci společnosti“?

Já myslím, že současnému čínskému vedení, ať už si můžeme myslet o celé čínské historii cokoli, se podařila jedna základní věc, a to po zhruba několika stech letech dostat Čínu do stavu, kdy má výrazný hospodářský růst, kdy podniká poměrně zajímavý experiment s kapitalistickým zřízením uvnitř socialistického centrálního řízení a kdy Čína dokázala věc, která je pro všechny čínské dynastie včetně té současné pravděpodobně základní, to jest vůbec udržet zemi pohromadě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Zemanově čínské cestě a vášních, které vzbudily jeho výroky, mluvil ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček

Pan prezident tedy nemluvil o nástrojích, které čínské vedení používá pro udržení pořádku včetně represivního aparátu?

Samozřejmě ne, protože to je věc, která je řekněme výrazně vycházející z asijského stylu, který s tradicí evropské demokracie má opravdu myšlenkově i provedením jenom málo co společného, to je jasná věc.

V jakém smyslu je, jak řekl Miloš Zeman čínské televizi, Krtek symbolem České republiky?

Je to v tom směru, že Krtek, jak mu říkají Číňané Jen-šu, je shodou okolností paradoxně v této chvíli asi nejznámější českou postavou, protože nikoho jiného z České republiky, kterého by obecně znali, tam za posledních deset patnáct let v podstatě neviděli.

Nepoučujeme o lidských právech, naopak se snažíme se poučit, řekl Zeman čínské televizi

Číst článek

Je to tedy docela příznačné a svého druhu i, já bych řekl, docela příznačně smutné. Jestliže posledních 10 let naší komunikace s Čínskou lidovou republikou nás přivedlo do situace, kdy jediný Čech, na kterého si průměrný Číňan vzpomene, je Jen-šu čili Krtek.

Premiér Bohuslav Sobotka výsledky návštěvy ocenil, ale měl jistou výhradu k tomu, že se pan prezident vrátil do Česka letadlem, které si pronajaly společnosti PPF a J&T. Pane Kmoníčku, ani částečně nepřipouštíte, že tak pan prezident posunul cestu do Číny do poněkud jiného světla?

Návštěva českého prezidenta Miloše Zemana v Číně (foto z 26. října z recepce na české ambasádě v Pekingu) | Foto: ČTK

Pro Číňany samozřejmě ne, tohle je naše, domácí historka a vychází prostě z toho, že prezident byl fyzicky v situaci, kdy měl být současně na dvou místech, přičemž mezi nimi byla vzdálenost půlky planety.

To se dá řešit třemi způsoby. Způsob jedna – letíte rychlejším letadlem a budete kritizován, protože to není státní. Způsob dvě – letíte státním letadlem a zmeškáte polovinu státních oslav a budete kritizován, že jste na ně nepřiletěl. Způsob tři – najmete si za peníze daňových poplatníků rychlejší letadlo a stihnete to, a budete kritizován za utracení zbytečných prostředků.

Čtvrtý, ideální způsob by byla pravděpodobně mimotělní reinkarnace na dvou místech planety současně, ale já bych raději zůstal ve světě newtonovské fyziky.

Premiér Sobotka kritizoval návrat prezidenta Zemana z Číny letadlem PPF

Číst článek

Na druhou stranu jistě se ta státní návštěva detailně plánovala. Skutečně bylo tak důležité, aby se ušetřilo doslova pár hodin času?

Těch pár hodin času znamenalo, že prezident republiky mohl jmenovat generály 28. října, a ne 29. nebo 30.

Jeho mluvčí se vyjádřil v tom smyslu, že šlo o úsporu dvou hodin…

Je to tak a bylo to prostě zcela podstatné, navíc se ukázalo jako vždycky, že u státních večeří se ten čas poněkud protáhne, takže v té chvíli se prostě prezident ze tří možností, které jsem jmenoval, protože ta čtvrtá je opravdu spíše úsměvná, rozhodl pro tu, pro kterou se rozhodl. Já jsem již říkal, že každá tato možnost má své výhody a nevýhody.

Ani chvilku to nebylo dilema? Že byste uvažovali o tom nabídku zmíněných firem nepřijmout?

Víte, to byste se musel obrátit na pana prezidenta. Já nevím, jak on uvažoval, vím, že věděl, že jsou tři možnosti a každá z těchto tří možností vám nějakou kritiku přinese. Kdyby byla možnost čtvrtá, tedy převtělení, jistě by ji využil.

Vladimír Kroc, Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme