Ideální škola podle ministra Dobeše má být ušitá na míru kraji

Podle plánu ministra školství Josefa Dobeše by v České republice měly v budoucnu fungovat jen ideální školy, s ideálním počtem dětí, učitelů, nepedagogických pracovníků, ale i tříd. Takový projekt, který počítá i se slučováním nebo rušením některých škol, dnes ministr Dobeš představí hejtmanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Dobeš - ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky | Foto: Tomáš Adamec

„Jestliže máme informace, že máme střední školy naplněny z šedesáti procent, tak je to velmi špatné. Ministerstvo tam platí zaměstnance, kraje tam platí provoz. Obě strany krvácejí a pro obě strany je to neefektivní,“ vysvětlil Dobeš.

Slučováním či rušením škol by však mohli přijít učitelé o práci. Navzdory tomu hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler plán ministerstva vítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler sděluje Radiožurnálu, že plán ministerstva vítá

„Pokud to získá celostátní platformu, tak si nemyslím, že by to byl špatný nápad. Díky špatnému demografickému vývoji máme spoustu škol, které jsou využity třeba na pouhých třicet, čtyřicet procent, v tom lepším případě na sedmdesát procent. Na prstech jedné ruky bychom nasčítali školy, které jsou využity ze sta procent co do obsazenosti žáků. Myslím si, že to je cesta správným směrem,“ argumentuje.

Také ostatní hejtmani s návrhem vesměs souhlasí. Nechtějí ale, aby po zrušení nebo sloučení škol, ministerstvo dovolilo založení soukromé školy s podobnými obory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola vyjadřuje Radiožurnálu spokojenost s koncepcí spolupráce s ministerstvem na optimalizaci středních škol

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola je spokojený s koncepčností návrhu: „Myslím si, že je nejvyšší čas, abychom začali ruku v ruce, tedy ministerstvo školství s kraji, jednat a abychom se nedopouštěli takových „excesů“, kdy na jedné straně kraje optimalizují síť svých středních škol, tedy ruší, slučují, a na druhé straně ministerstvo jde naprosto proti této tendenci a na stejném místě pak povoluje nové střední školy, které jsou buď soukromé nebo církevní.“

Zimola zároveň ubezpečil, že středním školám nehrozí osud škol mateřských – tedy že by rodiče později jen obtížně sháněli místo pro své dítě.

„My rozhodně chceme v tom procesu postupovat tak, abychom byli připraveni na případný demografický nárůst a na větší počet žáků vstupujících do prvních ročníků středních škol. Tedy aby budovy byly po dobu nižšího demografického růstu zajištěny, ale rozhodně ne abychom se jich zbavovali,“ vysvětlil v Ranním interview Radiožurnálu.

Slučování nebude bezbolestné

Jejich síť na středním stupni by se měla zredukovat a zefektivnit. Plán počítá se zavíráním škol, které nesplní požadovaná kritéria, nejsou schopny přitáhnout dost žáků nebo studentů a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slučování škol debatovali v Ozvěnách ředitel jabloneckého Gymnázia U Balvanu a Jiří Kozlovský a Radek Cikl, náměstek libereckého hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu

To by se mohlo týkat hlavně odborných škol a učilišť - a ve hře je i jejich slučování, například s gymnázii. I ta jsou ale v některých případech v „ohrožení.“ Jako jablonecké Gymnázium U Balvanu jeho ředitel Jiří Kozlovský v Ozvěnách dne potvrdil, že o sloučení zřizovatel uvažuje.

„Myslím, že podstatným problémem, který Liberecký kraj řeší, je počet tříd víceletých gymnázií na Jablonecku,“ poznamenal s tím, že se pokusí shromáždit argumenty proti slučování obou škol. „Mají obě dobrou úroveň i dostatečný počet zájemců o studium.“

Radek Cikl, náměstek libereckého hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu zas v Ozvěnách dne připomněl, že na Jablonecku je největší počet gymnázií na Liberecku. „Jejich počet už čítá více než 40 procent , a to je do budoucna neúnosné – vyprazdňují se nám odborné školy,“ uvedl s odkazem na průmyslovou tradici kraje.

Milan Kopp, Lucie Maňourová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme