Vláda má už teď větší přínos než předchozí dvě, tvrdí Fiala. Vystrčil vyzval ODS ke zlepšení komunikace

I kdyby vláda už nic dalšího neprosadila, její přínos bude větší než v případě předchozích dvou kabinetů, řekl na sobotní ideové konferenci občanských demokratů v Praze předseda strany a premiér Petr Fiala. V úvodu celodenního jednání ODS o programu ocenil politiky své strany ve vládě i v dalších funkcích. Diskuze se týkala i zavedení eura v Česku, plánů na výstavbu dopravní infrastruktury či budoucnosti obrany.

Praha (Aktualizováno: 15:28 13. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vlády

Fiala v sobotu ocenil, že vláda měla odvahu nepopulární materiály připravit | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda vedená ODS představila ve čtvrtek plán na konsolidaci veřejných financí. Úsporný balíček obsahuje 58 opatření a doprovází ho důchodová reforma. Bez balíčku by podle premiéra byl příští rok schodek rozpočtu o 94 miliard korun vyšší.

Fialova vláda představila reformy. Seškrtala dotace, zavedla dvě sazby DPH a zrušila 22 výjimek

Číst článek

Fiala v sobotu ocenil, že vláda měla odvahu nepopulární materiály připravit. Změny jsou bolestné, ale absolutně nutné, řekl.

„Kdyby vláda už neprosadila nic dalšího, jsem si jist, že její přínos je v tuto chvíli pro Českou republiku větší, než působení obou socialisticko-populistických vlád, které nám předcházely,“ připomněl vlády vedené Andrejem Babišem (ANO).

Ve vládní pětikoalici se podle Fialy daří udržovat vstřícnou atmosféru, ve které je ale současně ODS schopná prosazovat a dodržovat své klíčové priority.

„Loni jsme daňovou zátěž kvůli krizi snížili o 30 miliard, příští rok daně celkově zhruba o 30 miliard zvýšíme. A v žádném případě nebude daňové zatížení občanů takové, jaké bylo před zrušením superhrubé mzdy,“ řekl Fiala.

„Kdyby vláda už neprosadila nic dalšího, jsem si jist, že její přínos je v tuto chvíli pro Českou republiku větší, než působení obou socialisticko-populistických vlád, které nám předcházely.“

Petr Fiala (předseda vlády)

Chvála Stanjury

Premiér ocenil všechny občanské demokraty ve vládě, ale i v dalších funkcích. Vyzdvihl hlavně svého prvního stranického místopředsedu a ministra financí Zbyňka Stanjuru, který podle něj čelil neprávem v posledních týdnech mediálním útokům.

‚Černý čtvrtek pro podnikatele.‘ Opozice varuje před představenými úspornými kroky vlády

Číst článek

„Jen proto, že se držel pravidel a byl tím, kdo v tichosti počítal, analyzoval a připravoval podklady pro rozhodování celé vládní koalice,“ uvedl premiér.

Kabinet musí pokračovat v projektech, které mnohdy překračují jeho čtyřletý mandát, zmínil Fiala. Klíčových je podle něj pět oblastí.

„Na prvním místě je to posílení naší domácí energetiky. Nejde pouze o rozvoj jádra, na který naše vláda sází, ale také o výstavbu dalších zdrojů, včetně těch obnovitelných,“ řekl. Za nutný označil i další rozvoj bezpečnosti, silniční a železniční sítě.

Pokračovat musí i snižování byrokracie, stát se musí modernizovat a digitalizovat. Dokončit chce také reformu vzdělávání.

„Musíme posílit jeho kvalitu, přemýšlet o jeho délce a zaměřit se na jeho dostupnost. Nesmí se opakovat situace s nedostatkem škol,“ řekl Fiala. Důležitá je podle něj i revize peněz vydávaných na vzdělávání.

„Tedy zda opravdu za tyto peníze dostáváme kvalitní výuku, nebo zdali by se daly investovat lépe,“ uvedl.

Kritika komunikace

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na konferenci vyzval ke zlepšení komunikace. Lépe vysvětlovat kroky strany by měli představitelé jejího vedení i řadoví členové. Jako příklad zmínil ve čtvrtek představený vládní konsolidační balíček, který potřebuje podporu členů strany.

„Jsem přesvědčen, že přestože nás to zdržuje od práce, tak je potřeba, abychom lépe vysvětlovali, co děláme a proč to děláme. Tady máme rezervy.“

Miloš Vystrčil (předseda Senátu)

„Jsem přesvědčen, že přestože nás to zdržuje od práce, tak je potřeba, abychom lépe vysvětlovali, co děláme a proč to děláme. Tady máme rezervy,“ uvedl.

Je podle něj nutné vysvětlovat, proč je potřeba změnit parametry důchodového systému nebo seškrtat dotace, které třeba dopadnou na konkrétní obec, kde je starosta z ODS.

Balíček jde správným směrem, hájí ho ekonom Zahradník. Byl by pro platby ve zdravotnictví i školství

Číst článek

„Se členstvím v ODS je spojena nejen možnost někoho kritizovat, ale také odpovědnost a případně i loajalita obhajovat, vysvětlovat, stát za těmi, které jsem si zvolil. Potom dokážeme vysvětlit i nepopulární věci,“ doplnil.

Že jsou tyto kroky v zájmu budoucnosti země, by podle něj měli říkat nejen premiér nebo ministr financí, ale všichni členové, kteří si je zvolili do vedení strany. „Pokud to nedokážeme, budeme podkopávat důvěru a autoritu těch, kteří s těmi změnami přicházejí,“ dodal.

Někteří odborníci a komentátoři vládní představitele za špatnou komunikaci kroků kabinetu kritizují.

Čtvrteční tisková konference, na níž představovali balíček opatření ke konsolidaci veřejných financí, trvala skoro tři hodiny. Kroky vysvětlovali čelní představitelé vládních stran a ekonomové.

Krvavý kompromis

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) označil kompromis na vládním konsolidačním balíčku za krvavý. Vadí mu především růst daní. ODS za to ponese politické náklady, řekl.

„Kdybychom vládli sami, tak objem snižování deficitu a tempo bude zhruba podobné. Větší důraz by byl kladen na snižování výdajů a nových příjmů by bylo méně. To bychom ale museli vládnout sami a mít většinu v obou komorách.“

Zbyněk Stanjura (ministr financí)

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by v případě, že by strana měla většinu v obou komorách, vypadal balíček jinak. Nové příjmy by podle něj byly nižší a větší důraz by byl na úspory.

Komunikace jako hlavní slabina vlády. Fialův kabinet sliboval ukončit ‚Babišův chaos‘, příliš zatím neuspěl

Číst článek

Občanští demokraté jsou podle Skopečka s TOP 09 ve vládní pětikoalici jedinými stranami, které nemají socialistické tendence. Vládou oznámené plány nicméně Skopeček ve Sněmovně podpoří, ve stávající politické konstelaci podle něj nemohl vzniknout lepší kompromis.

Kdybychom vládli sami, tak objem snižování deficitu a tempo bude zhruba podobné, řekl Stanjura. Větší důraz by podle něj byl kladen na snižování výdajů a nových příjmů by bylo méně. To bychom ale museli vládnout sami a mít většinu v obou komorách, dodal.

Pokud by ODS byla v opozici, tak by se se schodkem veřejných financí podle něj nedělo nic a deficity by byly ještě vyšší.

Skopeček zdůraznil, že několik posledních politických reprezentací nebylo připraveno s prohlubujícím se deficitem veřejných financí něco udělat.

„Tleskám za každou zrušenou dotaci, ušetřené miliardy na provozu státu. Ale zároveň říkám, že nerovnováha veřejných financí nevznikla kvůli nízkým daním, ale kvůli extenzivnímu růstu výdajů.“

Jan Skopeček (místropředseda Poslanecké sněmovny)

Tleskám za každou zrušenou dotaci, ušetřené miliardy na provozu státu. Ale zároveň říkám, že nerovnováha veřejných financí nevznikla kvůli nízkým daním, ale kvůli extenzivnímu růstu výdajů, zdůraznil. Ohledně růstu daní tak nemůže být nadšený a souhlasně kývat hlavou.

ODS je podle Skopečka v pětikoalici vedle TOP 09 asi jedinou stranou bez socialistických tendencí a chuti zvyšovat daně.

Přesto je to pro mě kompromis, který jsem si pracovně označil jako kompromis krvavý, za který poneseme jisté politické náklady, uvedl. Zvýšení daňové progrese jde proti základním principům strany netrestat aktivní, úspěšné a vzdělanější, zdůraznil.

Zavedení eura

Ohledně společné evropské měny se názory vystupujících občanských demokratů rozcházely.

„Jsem rád, že tu debatu o výhodách a nevýhodách vedeme. V ODS není jednoznačná podpora jednomu, nebo druhému proudu. Nejdřív si ale musíme udělat pořádek ve veřejných financích, aby to rozhodnutí bylo vůbec relevantní,“ reagoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Dvacítka změn z 300 rušených pošt. Jen několik obcí uspělo s výměnou končící pobočky České pošty

Číst článek

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) označil za vhodný přístup ODS k unii eurorealismus“. Ani skepse, ani hujerství,“ konstatoval. Základem Evropské unie musí být z pohledu občanských demokratů společný trh bez jakýchkoli překážek, zdrojem legitimity musí být členské státy, uvedl.

Česko by se mělo soustředit na to, jak prosazovat v unijních institucích národní zájmy a nebojovat minulé bitvy, dodal.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zdůraznila, že v její oblasti je nutná dlouhodobá vize a stabilita. Za svůj úkol považuje nastartovat potřebné projekty, i když stříhat pásky a přebírat novou výbavu armády bude až někdo jiný.

Kolem roku 2040 se bojové operace povedou na zemi, ve vodě, ve vzduchu, vesmíru i kyberprostoru. Žádná z těchto domén nebude opuštěná, počítače tanky nenahradí řekla Černochová. Česko musí být připraveno na konvenční konflikty i útoky zahrnující vyspělé technologie.

„Kolem roku 2040 se bojové operace povedou na zemi, ve vodě, ve vzduchu, vesmíru i kyberprostoru. Žádná z těchto domén nebude opuštěná, počítače tanky nenahradí.“

Jana Černochová (ministryně obrany)

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zmiňoval polskou inspiraci při výstavbě dálniční sítě. Kabinet v programovém prohlášení slíbil do roku 2025 rozšířit dálniční síť až o 200 kilometrů, úplně hotová by měla být podle Kupky v roce 2033. Za klíčový ale současně označil rozvoj železniční sítě, kterou považuje za nejperspektivnější druh dopravy.

Poslanec ODS Jiří Havránek v projevu k místnímu rozvoji zmínil, že by v příštím volebním období bylo možné zvážit existenci samostatného ministerstva vzhledem k tomu, jak jsou rozkročené jeho agendy.

Odpovědná politika je o tom, že si jsme schopni říct, že nějaký úřad je zbytečný. A zbytečné může být i ministerstvo, uvedl. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní vede předseda Pirátů Ivan Bartoš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme