Ideová konference ODS hledá recept na sociálně vyloučené lokality

Občanští demokraté hledají na své ideové konferenci v Ústí nad Labem řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Podle premiéra Petra Nečase musí vláda bojovat s tímto problémem kombinací prevence a vynucování práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Nečas na ideové konferenci ODS v Ústí nad Labem | Zdroj: ČTK

Pomoc od státu dostanou v budoucnu jen opravdu potřební, kteří v sobě naleznou zodpovědnost a vůli měnit své letité životní návyky.

„Chceme je motivovat k větší aktivitě, aby byli sami ochotni převzít více odpovědnosti za svoje životy. Stát pomůže jen skutečně potřebným a aktivním, nikoli flákačům a delikventům, kteří zneužívají sociální dávky a trpělivost ostatních spoluobčanů,“ prohlásil Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf kabinetu a ODS Petr Nečas seznámil účastníky ideové konference s plány vlády

Vláda chce bojovat se zneužíváním příliš štědrého sociálního systému, a proto plánuje větší využívání veřejných prací.

„Výplata dávek ve hmotné nouzi bude ve vyjmenovaných případech vázána na výkon veřejné služby. Tato veřejná služba se nebude týkat jen úklidu ulic, jak to bývá někdy bagatelizováno, ale bude možné pomáhat i ve zdravotnictví, školství, v neziskových organizacích nebo například při některých hospodářských činnostech včetně dopravy,“ uvedl premiér.

Odměny za aktivitu

Lidem se prý musí vyplatit aktivita a naopak pasivita musí být penalizována. Důležitá je podle Nečase také výchova k samostatnosti:

„Patří sem podpora vzdělávání dětí z těchto sociálních skupin, přičemž naším cílem by měla být větší integrace do hlavního vzdělávacího proudu a jejich častější umísťování místo v praktických školách ve školách základních.“

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

Premiér si je vědom, že se nejedná o triviální problém, který lze řešit okamžitě: „Naší ambicí ale musí být měnit tyto stereotypy a podpořit větší vzdělanost těchto dětí, což se následně projeví i v jejich zařazování do praktického každodenního života v období jejich dospělosti.“

Větší motivaci ke vzdělávání dětí má podle Nečase pomoci také vazba vyplácení dávek na školní docházku.

Prostupné zaměstnávání a sociální bydlení

Kromě tohoto opatření uvedl Nečas další z vládních návrhů úprav zákonů, z nichž některé začínají platit už od příštího roku: „Bude zavedena karta, která umožní nákup pouze vymezeného sortimentu zboží pro ty, u kterých hrozí zneužívání dávek v hmotné nouzi.“

Vláda chce dále prosadit systém prostupného zaměstnávání u lidí, kteří nemají základní pracovní návyky, třeba už v několikáté generaci, a prostupný model sociálního bydlení, s nímž souvisí posílení pravomocí terénních sociálních pracovníků v možnosti krácení sociálních dávek.

Nečas bude v Parlamentu usilovat o změnu zákona, podle které by lidé s trvalým pobytem nahlášeným na radnici přišli o dávky. Nahrává to totiž různým praktikám při vyřizování dávek a podporuje to takzvanou volební turistiku.

„Chceme, aby nadále nebylo možné se přihlašovat k trvalému bydlišti na radnici v libovolně zvolené obci. Nebude možné, aby lidé hlášení na radnici byli evidováni v systému hmotné nouze. Zamezíme tím i účelovému přihlašování na radnici pro ovlivnění výsledků komunálních voleb,“ prohlásil.

Dagmar Cestrová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme