Igor Němec zůstává v čele Úřadu pro ochranu osobních údajů

Prezident Václav Klaus jmenoval do funkce předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů opět Igora Němce. Ten zastává tuto funkci už od roku 2005.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igor Němec | Foto: www.uoou.cz

Němec tak povede ochránce soukromí dalších pět let. Mezi priority v dalším období zařadil vyrovnání se s nárůstem počtu stížností. Ten každoročně stoupá o třetinu.

Podle Němce už úřad během své relativně krátké existence prokázal oprávněnost své existence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Igor Němec zůstává v čele Úřadu pro ochranu osobních údajů.

„Úřad sám má velké kompetence, zejména co se týče ukládání sankcí. Nutnost úřadu se prokázala za posledních pět let nejenom v ČR, ale i v celé Evropě, USA a Austrálii,“ řekl Němec Rádiu Česko a dodal:

„Každý rok navíc stoupá o třicet procent počet stížností na nejrůznější porušování zákona. Myslím, že jsme respektovaným místem jak v rámci státního, tak v rámci soukromého sektoru. Jsme také zajímavou připomínkovou legislativní alternativou, čehož si vážíme.“

Někteří kritici ale úřadu vytýkají to, že se příliš soustředí na nedůležité případy a trvá na mechanickém výkladu zákona. Jeden příklad - novinář z Třebíče kamerou natočil výtržníka, který mu vyhrožoval a rozbíjel okna, soud tvrdil, že z nahrávky není jasná totožnost útočníka a váš úřad novináři udělil pokutu za to, že nikoho na ulici neupozornil, že tam kamera je. Podle evropských právních norem nemají pachatelé trestných činů právo se dovolávat ochrany osobních údajů. Podobné případy ale trápí i Němce.

„Řídíme se zákonem a musíme se zabývat všemi stížnostmi. Ale je pravdou, že řešíme způsob, jak se vypořádat s těžšími případy prioritně,“ uvedl staronový předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Tomáš Pavlíček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme