Nový nejvyšší státní zástupce Stříž chce vědět, kdy by mohl Šaroch rozhodnout o kauze Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se hodlá zajímat o časový průběh rozhodování státního zástupce o kauze Čapí hnízdo, v níž policie stíhá premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekl to ve středu v České televizi. Od pražského městského státního zastupitelství, které se věcí zabývá, by se chtěl dozvědět přibližný termín, dokdy o kauze rozhodne.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí Hnízdo

Čapí Hnízdo | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu Čapího hnízda policie na konci května navrhla obžalovat Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu.

Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo se prodlužuje. Důvodem je množství faktur i znalecký posudek

Číst článek

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch se teď zabývá tím, zda podá obžalobu, zastaví trestní stíhání nebo věc vyřídí jinak. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem projektu dělo cokoli nezákonného.

„Já se hodlám zajímat o časový průběh té věci,“ řekl Stříž. Nebude se ale dotazovat Šarocha, jak rozhodne, zdůraznil. „Ale prostřednictvím vedení Městského státního zastupitelství v Praze bych chtěl znát alespoň přibližný termín nebo harmonogram, jak bude přípravné řízení skončeno,“ řekl. Dotaz vznese v horizontu dnů, doplnil.

Na otázku, zda je ve veřejném zájmu, aby státní zastupitelství o kauze rozhodlo před říjnovými volbami do sněmovny, Stříž nechtěl odpovědět. „Touto odpovědí už bych napovídal dozorovému státnímu zástupci, jak a kdy má rozhodnout,“ řekl v ČT. Čapí hnízdo je podle Stříže nepochybně složitá kauza. „V té věci byla vyžadována celá řada právních pomocí z ciziny, a to je prvek, který výrazně zpomaluje trestní řízení,“ dodal.

Policie navrhla Babiše a další aktéry kauzy Čapí hnízdo obžalovat už v dubnu 2019, pražské městské státní zastupitelství však stíhání v polovině září pravomocně zastavilo. Jeho šéf Martin Erazím tehdy sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky k tomu, aby dotaci dostala. Střížův předchůdce ve funkci Pavel Zeman pak v prosinci 2019 zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání u Babiše a Mayerové s odůvodněním, že bylo nezákonné a předčasné.

Komunistický vojenský prokurátor

Stříž v rozhovoru pro ČT také řekl, že z hlediska právního posouzení si stojí za tím, že jako vojenský prokurátor v době komunistického režimu posílal k soudu lidi, kteří kvůli náboženskému přesvědčení odmítali nastoupit povinnou vojenskou službu.

Vojenských prokurátorů se báli všichni, říká o nejvyšším státním zástupci Střížovi poslanec Benda

Číst článek

Část sněmovní opozice jeho působení v roli vojenského prokurátora v době komunistického režimu kritizuje. Třeba první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že pokud se strana po říjnových volbách dostane k vládě, Stříž bude odvolán.

Podle ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešové prošel Stříž opakovaně všemi stupni různých prověrek a vojenským prokurátorem se stal až v únoru 1989, pár měsíců před pádem komunistického režimu.

Stříž ve středu poukázal na to, že nenastoupení služby v ozbrojených silách bylo v době komunistického režimu trestným činem. Za právním posouzením případů lidí, kteří odmítli nastoupit na vojnu, si proto stojí. „Žádná soudní instance neprohlásila nezákonnost trestního stíhání, které bylo vedeno,“ zdůraznil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme