Ohnisko v Ikea: sedm nakažených pracovníků, 29 lidí v karanténě. Zákazníci se podle hygieniků nenakazili

V obchodním domě Ikea Černý Most se během posledních dvou týdnů u sedmi zaměstnanců projevil koronavirus. První případ pražská hygienická stanice podle mluvčího Zbyňka Boublíka zaznamenala už 5. srpna. „Daný jedinec se nakazil ve své rodině, kde jsme zjistili další tři pozitivní případy,“ napsal serveru iROZHLAS.cz. Právě od něj nemoc dostalo dalších pět zaměstnanců. U posledního pracovníka se covid-19 projevil až během středy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obchodním domě Ikea se nakazilo sedm zaměstnanců (ilustrační foto) | Foto: Karelj | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Během pátku přesáhl počet nakažených koronavirem v Česku 21 tisíc. A ačkoli v posledním týdnu přibylo každý den několik stovek nemocných, stupně pohotovosti na „semaforu“ ukazují zvýšené riziko jen v Praze a na Frýdecko-Místecku. Jedno z větších ohnisek, které řeší hygienická stanice hlavního města, se objevilo v obchodním domě Ikea na Černém Mostě.

‚Reagujeme na veřejnou debatu.‘ Roušky nebudou od září potřeba v obchodech ani ve školách

Číst článek

„Máme to pod kontrolou. Těch kontaktů tam bylo poměrně hodně. Ale je to pod kontrolou,“ okomentovala případy ve středu na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová. Na situaci upozornil server Blesk.cz.

Prvního nakaženého v prodejně zaznamenala hygienická stanice už na začátku srpna. „V rámci provedeného epidemiologického šetření na pracovišti jsme vyhodnotili několik prvotních epidemiologicky závažných kontaktů, kterým byla nařízena karanténa a indikovány testy,“ popsal situaci mluvčí Boublík.

První pacient se nakazil v rodině, kde epidemiologové odhalili další tři pozitivní případy. Nakonec se nemoc projevila i u jeho pěti kolegů, v karanténě pak skončilo 29 lidí. U dalších příbuzných se koronavirus neprokázal.

Zároveň se podle Boublíka neukázalo, že by se v souvislosti s tímto ohniskem nakazil někdo ze zákazníků. „K bezprostřednímu kontaktu se zákazníky nedocházelo,“ vysvětlil. Podle mluvčího řetězce Ikea Petra Šaška ale společnost nemůže vyloučit, že „potencionálně mohli přijít do kontaktu se zákazníky.“ Upozornil ale, že už tehdy platila bezpečnostní opatření jako například plexisklové bariéry. Na jakých pozicích zaměstnanci pracovali, ale odmítl s ohledem na jejich soukromí sdělit.

Cirkus, šaráda, kritizuje opozice vládní opatření. Někteří volají po Vojtěchově rezignaci

Číst článek

Sedmý nemocný

Posledního nemocného hygienici odhalili až o čtrnáct dnů později. Epidemiologické šetření podle Boublíka ukázalo, že se zbylými případy nesouvisí. Doplnil, že ale stále probíhá. Všichni nemocní se léčí doma a podle Šaška mají mírný průběh nemoci.

Ihned poté, co prodejna odhalila první nakažené, zpřísnila hygienická opatření. „Všichni naši zaměstnanci musí v obchodních domech nosit roušku a dodržovat bezpečné rozestupy,“ popsal Šašek nová pravidla. Obchodní domy se také pravidelně dezinfikují. Na Černém Mostě dokonce podle Boublíka došlo k „ohniskové dezinfekci zázemí zaměstnanců“. Přísnější opatření platí i v restauracích řetězce.

Roušky v Česku

Ačkoli se na začátku září mění pravidla související s koronavirem, lidé ani po létě nebudou muset v obchodních domech nosit roušky. Mluvčí Ikea přesto doporučil zákazníkům, aby si je v prodejnách nandávali.

Zakrývání nosu a úst potom nebude povinné ve školách, obchodech, restauracích a službách pro zákazníky, jako jsou kadeřnictví a pedikúra. Roušky naopak budou muset lidé mít v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a u říjnových krajských a senátních voleb.

@Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že nošení roušek nebude od 1. září ve školách povinné. Podle slov ministra Vojtěcha se zavede jen tehdy, pokud se zhorší epidemiologická situace. Režim bude upravovat tzv. semafor ministerstva zdravotnictví.

16:17 – 20. 08. 2020

8 27

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme