IKEA stahuje z prodeje vídeňské párky. Kvůli stopám koňského masa

Po masových kuličkách IKEA stahuje v některých zemích také vídeňské párky. Rozbory i v nich potvrdily přítomnost koňské DNA. Týká se to Francie, Velké Británie, Španělska, Irska a Portugalska. V Česku IKEA tyto párky nikdy nenabízela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hot dog - párek v rohlíku | Foto: Fotobanka stock.xchng

IKEA objevila stopy koňského masa také ve vídeňských párcích. Dodávala je stejná švédská firma, která vyrábí i masové kuličky. Ty už kvůli přítomnosti koniny IKEA z prodeje stáhla.

Z pěti evropských zemí teď IKEA stahuje i párky, netýká se to ale České republiky, potvrdil Českému rozhlasu mluvčí Petr Chadraba. Rozbory pak podle něj prokázaly koninu také v dalších vzorcích masových kuliček.

Koňské maso se na českém trhu v omezeném množství prodává, především ve formě uzenin. Jeho přítomnost ale musí být označena na obalu výrobku. V opačném případě jde o klamání spotřebitele.

„Ještě v dalších vzorcích se potvrdila koňská DNA. Nicméně, masové kuličky se od pondělí neprodávají vůbec. Ale vzhledem k tomu, že tento výrobce dodával i vídeňské párky, tak jsme vlastně v Evropě stáhli z prodeje i vídeňské párky.“

IKEA zatím neví, kolik procent koniny v kuličkách i párcích bylo. Zadala si testy, jejich výsledky by měly být příští týden.

Koňské maso není nijak závadné, jeho záměna za hovězí je ale podvod.

Skandál s koňským masem vydávaným za hovězí začal v lednu v Británii a Irsku. Postupně se rozrůstal do dalších zemí a takovéto výrobky byly odhaleny i v Česku.

Milan Kopp, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme