Detektivové zasahovali v IKEM. Do pražské nemocnice si přišli pro důkazy

Detektivové protimafiánské centrály a generální inspekce zasahují v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Informoval o tom v úterý server Seznam Zprávy. Policisté na místě podle něj provádějí prohlídky a zabavují dokumenty. „Nedošlo k zadržení žádné osoby, ani žádná osoba nebyla obviněna. Úkony trestního řízení slouží k opatření důkazních materiálů,“ uvedla policie.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:13 29. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve zdravotnickém zařízení IKEM probíhá policejní zásah

Policie zasahuje v IKEM | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřuje podezření z nátlaku a vydírání, Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pak možnou manipulaci se zakázkami a korupci, informovala Česká televize.

„Mohu potvrdit, že v tomto zdravotnickém zařízení provádíme úkony trestního řízení,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí generální inspekce Ivana Nguyenová. GIBS běžně vyšetřuje trestné činy policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek. 

Podobné vyjádření poskytl také mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar od dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Více informací poskytovat nebudeme,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Policisté v budově sbírají důkazy, péče o pacienty není podle nemocnice narušená. 

Šéf IKEM Stiborek rezignoval. Podle médií byl zapojený do byznysu s půjčkami s vysokým úrokem

Číst článek

„Mohu potvrdit přítomnost bezpečnostních složek v IKEM. Zástupci IKEM s nimi plně spolupracují. Poskytování péče probíhá standardně, není omezená,“ doplnila pro iROZHLAS.cz mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

„Pevně věřím, že se to netýká rozvoje a budování IKEM,“ řekl pro Českou televizi ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

„K zásahu nemáme žádné oficiální informace. Víme pouze, že policisté si přišli pro nějaké informace,“ komentoval situaci pro iROZHLAS.cz mluvčí ministra zdravotnictví Ondřej Jakob.

„Jsme zřizovatelem, ale IKEM je vlastně samostatná jednotka, takže nevím, zda budou informace poskytnuty,“ dodal.

Stopy bývalého ředitele

Zásah se má týkat dnes už bývalého šéfa IKEM Michala Stiborka, uvedly Seznam Zprávy s odkazem na své zdroje.

Podle serveru může jít v případu o nátlak, kterému čelili někteří lékaři IKEM, mimo jiné kardiochirurg Jan Pirk. Ten vystupoval proti tomu, aby Stiborkovi prodloužili mandát ředitele.

IKEM

Příspěvková organizace přímo řízená ministerstvem zdravotnictví. Vznikla k 1. lednu 1971 sloučením šesti do té doby samostatných výzkumných ústavů v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze - Krči. Dnes jde o největší specializované klinické a vědeckovýzkumné pracoviště v Česku. Zaměřuje se na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantaci orgánů, diabetologii a poruchy metabolismu. Patří rovněž mezi přední pracoviště s tímto zaměřením v Evropě a v některých aspektech i ve světě.

„Byl jsem vystavený hrubému nátlaku, kdy mi byly ukázány listiny, které jsem v životě neviděl a které jsem měl údajně podepsat,“ popsal Pirk v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Podle jeho vyjádření mu materiály ukázal právě Stiborek.

Součástí vyhrůžek měla být podle Seznam Zpráv i takzvaná kriminalizace, kdy podezřelí mluvili o spřátelených policistech.

Stiborek před dvěma týdny rezignoval na post šéfa IKEM kvůli svému zapojení do byznysu s půjčkami. Problematické je především to, že v některých případech tvořily smluvní pokuty u půjček od firmy spojené se Stiborkem i 140 tisíc korun za den a roční úrok byl ve výši 48 procent.

Minimálně jeden člověk měl podle Seznam Zpráv, které kauzu zveřejnily, kvůli potížím se splácením přijít o bydlení. Stiborek pak v rozhovoru pro web Blesk.cz odmítl, že by se během svého podnikání dopustil něčeho protiprávního.

Michal Stiborek, bývalý ředitel IKEM | Foto: Anna Boháčová, MFDNES + LN | Zdroj: Profimedia

pik, zuj, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme