Akademik i bojovník za práva menšinových Ujgurů. Cenu Václava Havla za lidská práva získal Ilham Tohti

Letošní Cenu Václava Havla za lidská práva, kterou uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy společně s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77, získal čínský obhájce menšinových Ujgurů Ilham Tohti a Mládežnická iniciativa za lidská práva, která působí na Balkáně. Oznámilo to v pondělí Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) ve Štrasburku.

Tento článek je více než rok starý.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský obhájce menšinových Ujgurů Ilham Tohti

Čínský obhájce menšinových Ujgurů Ilham Tohti | Zdroj: Profimedia

„Tímto vyjadřujeme nejen uznání a podporu novým laureátům této ceny, ale také posíláme vzkaz naděje milionům lidí, které reprezentují a pro které pracují. Lidská práva neznají hranice,“ uvedla v pondělí předsedkyně Parlamentního shromáždění Rady Evropy Liliane Mauryová Pasquierová ve Štrasburku.

‚Je to uznání pro klimatické stávky.‘ Aktivistka Thunbergová dostala alternativní Nobelovou cenu

Číst článek

Podobně výběr laureátů zhodnotil i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. „Současné udělení ceny dlouholetému ujgurskému obhájci lidských práv a skupině mladých aktivistů bojujících za porozumění a smíření na západním Balkáně názorně ilustruje univerzální charakter lidských práv bez ohledu na geografii, náboženství, kulturu, věk či politické uspořádání,“ napsal Žantovský v tiskové zprávě.

Čínský akademik Ilham Tohti cenu dostal za to, že se přes 20 let zasazuje za zlepšení situace Ujgurů a dialog mezi etnickými skupinami v Číně. Dříve působil na pekingské univerzitě Min-cu zaměřené na etnické menšiny a byl členem vládnoucí komunistické strany.

Doživotní trest

V roce 2014 byl v Číně odsouzen k doživotnímu trestu vězení, protože podle soudu prosazoval ukončení čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang, kterou obývá etnikum vyznávající převážně islám.

Mládežnická iniciativa za lidská práva (YIHR) byla založena v roce 2003 a snaží se o usmíření na Balkáně navazování vztahů mezi mladými lidmi z různých etnik, oblastí a zemí.

Cena nesoucí jméno někdejšího českého a československého prezidenta, který zemřel v roce 2011, je dotována částkou 60 000 eur (asi 1,5 milionu korun). Jejím první laureátem se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki. Loni ji dostal bojovník za lidská práva v Čečensku Ojub Titijev.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme