Imunitní výbor doporučí poslancům, zda vydat Parkanovou k trestnímu stíhání

Sněmovní výbor se dnes naposled sejde nad doporučením o případném vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. O poslaneckou imunitu by měla podle policie Parkanová přijít kvůli tomu, že nezadala znalecký posudek na cenu vojenských letadel CASA. Státu tím měla způsobit škodu 658 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Členové mandátového a imunitního výboru sněmovny měli k dispozici policejní spis.

„Šlo nám zejména o to, abychom se podívali na obvyklé postupy, na to, jestli se o ceně jednalo, jestli lze cenu v tom čase považovat za obvyklou. A z toho, co jsme zatím viděli, musím říct, že hodně věcí na ministerstvu obrany probíhalo tímto způsobem,“ řekl místopředseda mandátového a imunitního výboru občanský demokrat František Dědič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda mandátového a imunitního výboru občanský demokrat František Dědič v Ranním interview Radiožurnálu

Poslanci si vyžádali i dokumenty z ministerstev obrany a financí, ve kterých se uvádí, že Parkanová neměla povinnost zadávat znalecký posudek. Místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 označila policejní žádost o její vydání za podivnou.

„Všechny ty posudky bez výjimky mluví o tom, že jsem žádnou povinnost zadávat posudek neměla a že policejní žádost v tomto smyslu je tak trochu z mého pohledu podivná,“ myslí si Parkanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlasta Parkanová (TOP 09) komentuje policejní žádost o její vydání

Proti policejnímu obvinění argumentuje Parkanové stranický kolega - místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek:

„Pro mě je skutečně nevysvětlitelné to ohnutí zákona, ohnutí paragrafu. Mohu pouze konstatovat jednu jedinou věc – ministerstvo obrany postupovalo důsledně tak, jak doporučil a stanovil ministr financí Sobotka a já se s ministrem financí Sobotkou zcela ztotožňuji.“

Předseda klubu Petr Gazdík v České televizi neřekl, zda budou poslanci za TOP 09 hlasovat pro vydání poslankyně k trestnímu stíhání:

Přehrát

00:00 / 00:00

Proti policejnímu obvinění argumentuje místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

„Mnozí poslanci avizovali, že se rozhodnou až podle doporučení mandátového a imunitního výboru. Já osobně jako předseda nebudu poslance zavazovat k hlasování vydání poslance nebo poslankyně, zvláště pokud je z našeho klubu. Je to otázkou svědomí každého poslance. Není to jako u hlasování v případě, kde jsme vázáni koaliční dohodou.“

Pro vydání Parkanové je sněmovní opozice. Například podle šéfa výboru a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by o případném provinění Vlasty Parkanové měl rozhodnout soud a ne sněmovna:

„Jestliže jsou jakékoli pochybnosti například o tom, do jaké míry byl postup paní Parkanové v rozporu s praxí obvyklou ve státní správě, tak tuto otázku by mělo primárně řešit státní zastupitelství a primárně by si ji měla položit policie. Respektive pokud celá věc dojde k soudu, tak by toto rozhodnutí měl učinit soud. Ale my tady v poslanecké sněmovně nemůžeme vykládat zákony.“

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme