Imunitní výbor vyslechl Davida Ratha na pražské Spiritce

Krátce před jednou hodinou skončilo po dvou a půl hodinách jednání poslanců mandátového a imunitního výboru s obviněným Davidem Rathem, kterého policie viní z korupce. Objekt Spiritka u pražského Strahova opustila nejprve limuzína s obviněným, doprovázená policejním vozem a motorkou. Následně odtud odjeli i zástupci imunitního výboru, kteří se vydali zpět do poslanecké sněmovny, kde budou dále jednat a uspořádají tiskovou konferenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath nasedá do limuzíny a odjíždí z pražské Spiritky

David Rath nasedá do limuzíny a odjíždí z pražské Spiritky | Foto: Filip Jandourek

Mandátový a imunitní výbor má dát dolní komoře doporučení, jak se k otázce Rathova vydání postavit.

Členové mandátového a imunitního výboru odjeli ze sněmovny po jednání krátce před desátou hodinou do zařízení Spiritka, kam převezla policejní eskorta Davida Ratha z litoměřické věznice již dnes ráno.

Spiritka je budova bývalého kláštera, dnes ubytovací zařízení, které poskytuje služby ministerstvu vnitra. Areál stojí v Praze na Břevnově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postup jednání mandátového a imunitního výboru PS vysvětloval v poledních Ozvěnách dne Jan Wintr z katedry teorie práva na pražské Právnické fakultě, autor knihy Česká parlamentní kultura

Původně se uvažovalo o tom, že by David Rath mohl přijít s dozorem policie přímo na jednání výboru, ale od toho poslanci upustili. Je totiž potřeba, aby ho vyslechli v místě, které je přizpůsobené pohybu vazebně stíhaného člověka.

Podle Jana Wintra z katedry teorie práva na pražské Právnické fakultě, autora knihy Česká parlamentní kultura, je podobná praxe obvyklá: parlamentní výbory jednají většinou mimo území poslanecké sněmovny.

V případě Davida Ratha byla však navíc podle Jana Wintra ve hře také skutečnost, že vazebně stíhanou osobu je třeba držet stranou, aby nemohla ovlivňovat svědky.

„Považuji za důležité, aby mohl vystoupit před svými kolegy. Snad ani ne kvůli objasnění kauzy, protože tu musejí objasnit orgány činné v trestním řízení a pak i nezávislý soud,“ říká Jan Wintr a pokračuje:

„Zde se jedná o něco jiného. Zde se jedná o rozhodování poslanecké sněmovny o zbavení imunity a jde o to, aby poslanci měli jasno o tom, jestli náhodou trestní stíhání není šikana poslance či poslanecké sněmovny ze strany výkonné či soudní moci.“

Přítomnost Davida Ratha na jednání poslanecké sněmovny, která bude zřejmě hlasovat o případném zbavení imunity, pak Jan Wintr považuje za vhodnou, aby se mohlo dostat i na slovo protistrany a bylo tak učiněno politické kultuře zadost.

Rathovu ústavní stížnost posoudí soudkyně Lastovecká

Číst článek

Mandátní a imunitní výbor dnes jednal od 9 hodin o plánu schůzky se stíhaným poslancem Davidem Rathem, který byl 14. května zadržen s údajným sedmimilionovým úplatkem v ruce.

David Rath vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Kvůli vyšetřování i vazbě podal ústavní stížnost. Dnes se mimo jiné rozhodne, který soudce se jí bude zabývat.

Rath je již zřejmě v Praze. Před imunitním výborem vystoupí spíše mimo půdu PS

Číst článek


Zvětšit mapu

Václava Marešová, Nikola Bojčev, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme