Po složení prezidentského slibu zazní z Petřína 21 salv. Kanony se musí trefit přesně do tónů státní hymny

Krátce po tom, co Petr Pavel složí na Pražském hradě prezidentský slib, zazní z nedalekého Petřína 21 slavnostních salv z kanonů. Trefit se musí přesně do tónů české státní hymny. Techniku připravovali ve středu vojáci z pražského posádkového velitelství.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátce po složení prezidentského slibu Petrem Pavlem na Pražském hradě zazní z Petřína 21 slavnostních salv z kanonů

Krátce po složení prezidentského slibu Petrem Pavlem na Pražském hradě zazní z Petřína 21 slavnostních salv z kanonů | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Salvové kanony jdou do akce poprvé po covidové pauze. Jde o čtyři černé kanony s velkými černými koly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak se armáda připravuje na inauguraci nové hlavy státu

„Jedná se o původně protitankové kanony vzor 52 ráže 85 mm, které byly speciálně upraveny v 90. letech pro střelbu slavnostních salv,“ popisuje Radiožurnálu techniku zástupce velitele čestné stráže Armády České republiky Martin Slavík.

Jeden salvový kanon váží přibližně dvě tuny, z garáže ho musí vytáhnout pět vojáků.

Příprava před samotným slavnostním aktem probíhá už několik dní dopředu. Je potřeba kanony vyčistit, promazat a vyzkoušet funkčnost odpalovacího zařízení,“ dodává. 

Inaugurace, bohoslužba i navrácená standarta vyvěšená z balkonu. Petr Pavel se stal prezidentem

Číst článek

Odpalování salv funguje ve spolupráci člověka s počítačem. Odpalovací zařízení je taková chytrá mašinka, do které se nastaví délka hymny a počet střel, které chceme z kanonu vypálit. Počítač v zařízení potom dokáže sám nastavit prodlevu mezi ranami,“ popisuje systém Slavík. 

Kanony vypálí slavnostní salvy z Petřína, hymna bude ale hrát na Pražském hradě. Armáda má proto na Pražském hradě kolegu, který sleduje průběh celého aktu. A ve chvíli, kdy začne hrát státní hymna, od něho dostanou na Petříně povel po vysílačce.

Kanony vypálí celkem 21 salv. Původ tohoto zvyku není zcela jasný, ale odkaz patrně míří k britské námořní tradici. V Česku se salvy střílejí kromě inaugurace prezidenta také třeba při vojenské přísaze, při státním pohřbu nebo při významné zahraniční návštěvě.

„Odejde 11 ran a z dalších dvou odejde po 10 ranách. A je to vždycky zdvojené, kdyby náhodou jedna rána nevyšla, aby alespoň z jednoho kanonu bylo vystřeleno.“

Stejné kanony pálily slavnostní salvy i na inauguraci končícího prezidenta Miloše Zemana.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme