Zeman při inauguračním projevu kritizoval Bakalu, média i TOP 09. Část politiků opustila sál

Miloš Zeman složil ve čtvrtek odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. V projevu obsáhle kritizoval Zdeňka Bakalu a média patřící do jeho vydavatelství a také Českou televizi. Podle něj poučují občany, jak se chovat. Někteří politici zejména z TOP 09 a ODS pak opustili Vladislavský sál. Dění na Hradě sledujeme v online reportáži.

Praha (Aktualizováno: 16:14 8. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman v inauguračním projevu zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, TOP 09, některá média včetně České televize. Uvedl, že chce podporovat aktivní občanství včetně přímé demokracie. Někteří politici zejména z TOP 09 a ODS pak opustili Vladislavský sál. Mimo jiné Miroslava Němcová (ODS), Jiří Pospíšil, Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg (všichni TOP 09) a Václav Chaloupek z klubu Starostů.

Zeman Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí.

Server iROZHLAS.cz oslovil mediálního zástupce Zdeňka Bakaly Vladimíra Bystrova: „Nesledovali jsme projev, ale z principu se pan Bakala k výrokům prezidenta Zemana dlouhodobě nebude vyjadřovat.“

Text pokračuje pod online reportáží.

Projev

Slib znovuzvolený prezident podepsal u stolu, který používal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Za doprovodu státní hymny pak dělostřelci vypálili 21 čestných střel. Následoval prezidentský projev, který prezident tradičně pronesl spatra.

Jak bude vypadat inaugurace prezidenta? Masarykův stůl, speciální pero, čestné salvy a 700 hostů

Číst článek

Prezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do jeho vydavatelského domu, ale i na Českou televizi. V pohledu do budoucna uvedl, že plánuje podporovat aktivní občanství včetně přímé demokracie. Pozitivně hodnotil své cesty do krajů a setkávání s občany z posledních pěti let. Hodlá pokračovat v tom, co dělal v minulosti.

Zeman svůj projev rozdělil do dvou částí, v první rekapituloval své první volební období a odkazoval na svůj první inaugurační projev. Ve druhé části se zaměřoval na příštích pět let. K přítomným členům Parlamentu a hostům promlouval zhruba 35 minut, tedy více než dvakrát déle než před pěti lety.

Bakalu Zeman obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. „Dokud tento problém nebude vyšetřen, pak nemůžeme tvrdit, že v České republice velká ekonomická kriminalita je minulostí a Viktor Kožený, skrývající se na Bahamách, nemá svého velkého nástupce právě v osobě Zdeňka Bakaly," uvedl.

Dodal, že se na případ ptal ministra spravedlnosti i státních zástupců a dočkal se rozpačité odezvy. „Mrzí mě to a budu na to upozorňovat i nadále," řekl.

Kritika médií

Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia. „Noviny jako Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt nebo server Aktuálně.cz jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly, nás každodenně poučují o tom, jak se máme chovat," uvedl. Dodal, že novináři Bakalova vydavatelství by neměli mít úctu veřejnosti a neměli by se brát vážně.

'Přímý útok na novináře, to je trochu moc.' Část poslanců opustila během Zemanovy inaugurace sál

Číst článek

Při kritice veřejnoprávní televize Zeman odkázal na studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Která uvádí, že zpravodajství naší veřejnoprávní, vyvážené a objektivní České televize bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylností ke straně TOP 09," uvedl. Někteří politici, zejména z TOP 09, ODS a KDU-ČSL opustili při této pasáži projevu sál.

Prezident zmínil, že v prvním volebním období doplnil Ústavní soud či bankovní radu České národní banky. Námitky proti osobnostem, které se rozhodl vyznamenat, označil za český folklór.

„Kritiky jsou většinou ti, kdo by žádné vyznamenání nedostali, protože by pro to nebyl důvod," konstatoval. Rekapituloval také to, že absolvoval přes 4000 setkání, na kterých se mnohé naučil.

Podpora aktivního občanství

Pozitivně hodnotil Zeman svou ekonomickou diplomacii posledních pěti let a setkávání s občany. „V tomto úsilí chci nyní pokračovat. Bez kontaktu s občany není prezident plnohodnotným prezidentem," uvedl.

Průzkum: hodnocení prezidenta a premiéra se meziročně zlepšilo, nejlépe si ale vedou radnice

Číst článek

Pokud se hlava státu považuje za součást vyvolené elity, je podle Zemana pouze ornamentem na státní budově.

Prezident v závěru projevu řekl, že chce ve druhém volebním období podporovat aktivní občanství. Vyslovil se mimo jiné pro zavedení prvků přímé demokracie, zejména přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů.

Uctění památky svatého Václava

Z Vladislavského sálu se prezident i s první dámou Ivanou Zemanovou a dcerou Kateřinou přesunuli do svatovítské katedrály, kde uctili památku patrona českých zemí svatého Václava.

„Po ceremoniálu jsou hosté z Vladislavského sálu zváni na číši vína do Španělského sálu Pražského hradu," popsal Kruliš. Při přechodu do Zlaté brány katedrály přes hradní nádvoří ho budou prezidenta moci pozdravit jeho příznivci. Vyhrazeno jim bude téměř celé nádvoří. „Vzhledem k bezpečnostním kontrolám u vstupu doporučujeme přijít s dostatečným časovým předstihem," dodal protokolář.

Lukáš Řezník, dbr, Kateřina Součková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme