Incident ve zpravodajském sále ČT

Ředitelka zpravodajství České televize Jana Bobošíková se v sobotu v noci pokusila předat výpověď redaktorovi zahraniční redakce a členovi Krizového výboru ČT Jiřímu F. Potužníkovi. Ten ji odmítl přijmout, stejně jako jeho kolegové v předchozích dnech. Vstup Bobošíkové do zpravodajského sálu krátce po 23:30 provázelo silné napětí, které vyvrcholilo incidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z členů její ochranky zřejmě strčil do kameramana televize, který následoval ředitelku zpravodajství a její spolupracovníky mimo sál. Kameraman se po opuštění sálu ocitl na zemi u schodiště, kamera jej uhodila do hlavy. Přítomná senátorka a lékařka Zuzana Roithová (za KDU-ČSL) usoudila, že lékařská pomoc není nutná; policii zaměstnanci ČT volat odmítli, aby nezavdali podnět k policejnímu zásahu v budově. Bobošíková k incidentu uvedla, že kameraman ji vytlačoval a pracovník ochranky se jí snažil vytvořit únikový prostor.

Stejně jako úterní pokus Bobošíkové o předání výpovědi dvacítce zaměstnanců i její sobotní noční vstup do takzvaného newsroomu provázel pískot redaktorů, skandování a výkřiky „svobodu“. Bobošíková odmítla vyslechnout názor senátora Michaela Žantovského (ODA), který se do sídla zpravodajství dostavil pozdě večer společně s dalšími senátory. Je mezi nimi například i Jan Ruml (Unie svobody).

Ve zpravodajském sále vzrostlo napětí poté, co bezpečnostní služba začala znovu zamezovat vstup do budovy zaměstnancům, kterým se Bobošíková pokusila předat výpověď. Nejprve jim přestaly fungovat magnetické karty pro vstup do budovy, posléze byly odpojeny i jejich mobilní telefony. V takzvaném velíně se poté začalo spekulovat o tom, že nový generální ředitel Jiří Hodač se pokusí budovu zpravodajství obsadit. Ministr vnitra Stanislav Gross však večer údajně vzbouřené zaměstnance ČT telefonicky ujistil, že policejní zásah v budově nepřipustí. Krizový výbor a odboráři ČT v sobotu pozdě večer vyhlásili stav krajní nouze. Podle nich je nutné, aby Rada ČT Hodače odvolala. Pokud tak neučiní, jsou připraveni vstoupit do stávky.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme