V Hradci Králové se podle Arenbergera potvrdila indická mutace. Případ se ‚poměrně dobře‘ vytrasoval

V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl deníku Právo ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. „Paradoxně nebyla nemocná ona, ale její indická spolubydlící,“ řekl. Podezření na mutaci prověřuje Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Výsledky mají být příští týden.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodnota čísla R klesla ve čtvrtek na 0,8

V Česku se objevila indická mutace koronaviru (ilustrační foto) | Foto: Andreas Gebert/File Photo | Zdroj: Reuters

„Vzorek je v současnosti v Národní referenční laboratoři, kde probíhá celogenomová sekvenace, která je nutná pro přesnou identifikaci mutace. Výsledek by měl být příští týden,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Případ se podle Arenbergera „poměrně dobře“ vytrasoval a nákaza se nešířila, protože se ve školách nyní nevyučuje.

Řecko eviduje první případ nákazy vysoce infekční indickou mutací koronaviru

Číst článek

Jak potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí, dva lidé s podezřením na tzv. indickou mutaci koronaviru jsou v izolaci, další rizikové kontakty pak v karanténě. Stanice dostala případ nahlášen v pátek 16. dubna.

„Jednalo se skutečně o indickou studentku, v rámci epidemiologického šetření byly zjištěny další čtyři rizikové kontakty. Předpokládáme, že primárním zdrojem nákazy je jedna osoba z těchto kontaktů, která cestovala během března do Indie, po návratu neměla žádné příznaky a nakazila svou spolubydlící, u které se už příznaky objevily," uvedla Krejčí.

Podle ní se pozitivita následně potvrdila i u osoby, která byla v Indii. „Další tři osoby měly negativní výsledek testu. Pozitivní jsou nyní stále v izolaci, rizikové kontakty v karanténě. Zdá se a věříme tomu, že k dalšímu šíření onemocnění v souvislosti s tímto případem nedošlo,“ dodala.

Co je sekvenace?

Sekvenace je podrobná genetická analýza. Porovnává se při ní genetická informace viru s objevenými variantami, je tak možné zaznamenat nové.

Podle expertů je odhalování nových mutací, které mohou být nakažlivější i smrtelnější, pro zvládání epidemie zásadní. Rozšíření sekvenování doporučuje i odborná Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví, kterou vede epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Už dřív uvedla, že je nutné sekvenovat aspoň 1000 vzorků týdně.

Vláda před dvěma týdny vyčlenila na úhradu nákladů sekvenace 160 milionů korun. Arenberger tehdy řekl, že to umožní zkoumat zhruba 4800 vzorků měsíčně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme