Zeman přijal indického prezidenta. Dohodli vědeckou spolupráci, výměnu studentů a cestu pro Babiše

Příští rok by měl český premiér Andrej Babiš (ANO) navštívit Indii, o plánu v pátek hovořili prezidenti Miloš Zeman a Rám Náth Kóvind na Pražském hradě. Zeman i jeho indický protějšek zmínili po osobním jednání a setkání národních delegací rostoucí obchodní výměnu a spolupráci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický prezident Rám Náth Kóvind (vlevo) a prezident ČR Miloš Zeman uspořádali společnou tiskovou konferenci 7. září 2018 na Pražském hradě. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Velký potenciál vidím v oblasti obrany,“ uvedl Kóvind na tiskové konferenci a vyzval české firmy k aktivitě v jeho zemi.

Účastníci jednání české a indické delegace na Hradě podepsali dohodu o zrušení víz pro držitele diplomatických pasů, memorandum o spolupráci ve vědě a výměně studentů. Kóvind ocenil slova prezidenta Zemana o tom, že by se Indie měla vzhledem ke svému významu stát stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Součástí jednání bylo podle Zemana také téma boje proti terorismu a situace v Pákistánu, kde působí hnutí Tálibán.

Do Česka dorazil indický prezident Rám Náth Kóvind. Jednat bude o obchodu, sejde se i se Zemanem

Číst článek

V souvislosti s rostoucí spoluprací českých a indických firem zmínil Zeman také fakt, že Česko nespojuje s indickým hlavním městem Dillí přímá letecká linka.

Pražské setkání

Kóvind s manželkou přijel na Hradčany v 10.30, na prvním hradním nádvoří na ně čekala nastoupená čestná jednotka Hradní stráže. Hlava druhého nejlidnatějšího státu světa zavítala na Pražský hrad po 22 letech. Jednání trvala zhruba dvě hodiny.

Kromě jednání se Zemanem bude mít Kóvind během dne příležitost mluvit také s premiérem Andrejem Babišem či předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO). V sobotu má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu Česka ukončí v neděli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme