Bulvarizace, reaguje nemocnice na dokument o chlapci, který po operaci mandlí skončil v kómatu

Pardubická nemocnice po odvysílání reaguje na pořad České televize ze série Infiltrace. V něm filmařky zaznamenaly příběh osmiletého Adama Vyčítala, který po komplikacích v návaznosti na operaci mandlí zůstal dlouhodobě postižený. „Nemocnice nesouhlasí s bulvarizující interpretací událostí z května roku 2017,“ uvedla na dotaz serveru iROZHLAS ředitelka Pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková.

Praha/Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka z dokumentu České televize s názvem Infiltrace.

Ukázka z dokumentu České televize s názvem Infiltrace. | Zdroj: Reprofoto ČT

„Považujeme za nestandardní, aby veřejnoprávní médium uveřejnilo jednostrannou interpretaci případu týkajícího se nezletilého dítěte, který je v tuto chvíli v šetření Policie ČR a zároveň předmětem občanskoprávního sporu,“ uvedla ředitelka prostřednictvím mluvčí zařízení Kateřiny Semrádové. Pořad ČT je podle ní neobjektivní a uvedla, že se tvůrci druhého dílu Infiltrace ani nepokusili získat stanovisko nemocnice.

Třináct minut čekal krvácející chlapec na lékaře. ‚Nejhorší je, že se to stalo v nemocnici,‘ říká jeho otec

Číst článek

V pořadu přímo uvádějí, že je takové stanovisko ani nezajímá, dodává ředitelka Fraňková a upozorňuje, že v seriálu vystupuje jako odborný konzultant právní zástupce rodiny Mário Švehelka, který je na výsledku kauzy hmotně zainteresován.

Společná řeč

„Tragická situace rodiny nezletilého chlapce mě osobně velmi mrzí a hluboce se mě jako ředitelky a matky dotýká. Maminka chlapce byla má dlouholetá kolegyně a osobně jsem jí nabízela pomoc. Mrzí mě, že se nám doposud nepodařilo najít společnou řeč, nicméně není pravda, že bychom s rodinou nekomunikovali ani že bychom k nim přistupovali arogantně.

Do oficiálního kontaktu s rodinou nemocnice vstoupila hned druhý den po události a nabízela nejen součinnost, ale také konkrétní podporu a pomoc. Pro zdrženlivost v mediální komunikaci jsme se rozhodli z několika důvodů: jde o tragický případ nezletilého chlapce, nemocnice je vázána ze zákona povinnou mlčenlivostí a navíc v celé věci běží jak šetření orgánů činných v trestním řízení, tak je veden občanskoprávní spor,“ říká ředitelka Pardubické nemocnice.

Selhání zabránit nejde, ale nesmí být chyba v systému, říká Vojtěch o dokumentu z nemocnice

Číst článek

„Ráda bych se zároveň ohradila vůči bulvárním informacím, jež zazněly v pořadu Infiltrace, který Česká televize odvysílala 3. června 2019. V rámci péče poskytované v Pardubické nemocnici naši lékaři ročně provedou na 280 operací krčních a nosních mandlí. V případě, že se objeví komplikace související s tímto typem výkonu, neřeší se prezentovaným způsobem na ambulanci ORL. V souvislosti s tím také nemám informace, že by kdokoli z personálu naší nemocnice dal mamince nezletilého chlapce pokyn k přesunu právě na ambulanci ORL,“ doplnila ředitelka.

Tvrzení ředitelky je však v rozporu s výpovědí matky, podle které ji v osudnou noc poslala se synem v náručí na ORL ambulanci zdravotní sestra, místo aby přivolala k Adamovi lékaře z Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO).

„Je to nepochopitelné, že jsem běžela s Adámkem v náručí přes celé dětské oddělení, sbíhali jsme schody z 2. patra do přízemí. Nikdo mi ani nenabídl vozíček nebo lehátko pro něj, aby se s ním neklepalo,“ popsala v dokumentu.

Ředitelka doplnila, že v březnu iniciovali oficiální jednání mezi nemocnicí, rodinou a pojišťovnou, kde se rodině navrhla možnost zřízení nelimitovaného otevřeného účtu ke krytí veškerých nákladů spojených s péčí o chlapce

Do dnešního dne čekáme na reakci k předloženým návrhům, a to jak ze strany rodiny, tak jejího právního zástupce Mária Švehelky,“ sdělila dále Štěpánka Fraňková.

Obchod se svědomím

Podle filmařů čekala osmiletého Adama Vyčítala banální operace nosních mandlí. Lékaři Nemocnice Pardubického kraje se ale nakonec rozhodli provést spolu s ní i operaci krčních mandlí. Kolem jedné hodiny v noci začala chlapci téct krev, což se po podobných zákrocích stává.

Z operace mandlí do kómatu. Dokument Obchod se svědomím ukazuje na ‚aroganci bílých plášťů‘

Číst článek

Jenže chlapec a jeho matka, zdravotní sestra, která s ním v nemocnici přespávala, se místo pomoci setkali s nezájmem a neschopností místního zdravotního personálu. A došlo k tomu, co Ivana Lokajová v komentáři nazve „desátým kruhem pekla“.

Zatímco zoufalá matka tiskne Adamovi k nosu kapesník, po chodbě dětského oddělení pobíhá zdravotní sestra a snaží se sehnat klíč k zamčené ambulanci. Následně k nim dojde lékařka, jen aby hned zase odkráčela pryč. Na chlapce se ani nepodívá.

Konečně přijde pomoc, která má klíče. Adam v tu chvíli krvácí už 13 minut. Následují dva zmatečné telefonáty na záchranku zevnitř nemocnice, další průtahy a pak 45minutová resuscitace a převoz do nemocnice v Hradci Králové. Po chlapci zůstane na chodbě oddělení kaluž krve. Adamovi je dnes deset let. Poslední dva roky ale strávil ve vigilním stavu.

Rodina Vyčítalova se i přes rozhodnutí okresního soudu domáhá kompletní zdravotní dokumentace.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme