V Lánech se letos poprvé sejde Zemanův poradní tým. Bude řešit boj proti inflaci

V Lánech se v sobotu sejde poradní tým prezidenta Miloše Zemana. Řešit bude boj proti inflaci. Hosty budou guvernér České národní banky Jiří Rusnok a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Vysoká inflace již několik měsíců komplikuje hospodářský život v Česku i v řadě dalších zemí.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman odsoudil ruský vpád na Ukrajinu

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Poradní tým prezidenta se v minulosti scházel zhruba jednou za měsíc. Naposled ale zasedl loni na podzim před hospitalizací Zemana v Ústřední vojenské nemocnici, od té doby nejednal. Že má prezident v úmyslu obnovit jeho zasedání, informoval v únoru po jednání na Hradě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). V dubnu by se podle něj expertní jednání mělo zabývat bezpečností.

Inflace jako popletený Jánošík, boj o moc i ztráta paměti. Jak si spočítat, o kolik zdražil život právě vám?

Číst článek

Na sobotním zasedání z pozice hostů vystoupí Rusnok a Dlouhý, kteří jsou zároveň členy týmu. Patří do něj také například bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, kancléř Vratislav Mynář, hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý, ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák nebo někdejší odborový předák a exposlanec za ČSSD Jaroslav Zavadil.

Rusnok se obává toho, že se vysoká inflace projeví na dramatickém snížení hospodářského růstu České republiky. Ten může podle něj koncem letošního roku klesnout k nule, řekl v neděli v České televizi.

Inflace v Česku, která může vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent, by podle Rusnoka mohla začít klesat ve druhé polovině roku. Meziroční růst spotřebitelských cen se v únoru vyšplhal na 11,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota od června 1998. Údaj ještě nezohledňuje dopady války na Ukrajině a byl o 1,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v únorové prognóze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme