Je smutné, že stát není ochoten dorovnat inflaci vlastním zaměstnancům, kritizuje šéf jejich odborů

Odboráři žádají kvůli inflaci desetiprocentní plošný růst platů ve veřejné správě od září. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tak učiní jen u malé části zaměstnanců. „Vláda na splnění našich požadavků má. V bilionovém rozpočtu jsou 2,2 miliardy na platy jen kapička,“ kritizuje ministra Pavel Bednář, předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací.

Pro a proti Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, ilustrační foto

Peníze, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanec TOP 09 Miloš Nový upozorňuje, že vláda musí být rozpočtově odpovědná a nesmí přenášet dluh na další generace: „Dále nesmí roztáčet inflační spirálu, musí také jednat v souladu s růstem produktivity práce. Je proto třeba zde postupovat velmi opatrně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové

Zvyšování mezd a platů neroztáčí inflaci, tvrdí odborář.

„Při současné inflaci by plošné přidání bylo adekvátní. Chtěli jsme, aby se navýšení týkalo i státních zaměstnanců, což bude rozpočtový dopad jen kolem jedné miliardy.“

Léčba inflace

Politik uznává, že jedna miliarda v rámci státního rozpočtu není významná:

„Ale růst mezd vždy znamená růst nákladů firem, růst cenové hladiny a je to silný inflační faktor. Trvám na tom, že růst mezd, který není doprovázen adekvátním růstem produktivity práce, je jeden z velmi silných inflačních impulsů.“

Růst platů se nekoná. Odbory se s lídry koalice nedohodly na jejich letošním navýšení kvůli inflaci

Číst článek

S tím ale odborář v debatě Plusu nesouhlasí. „Naši makroekonomové tvrdí, že růst mezd a platů není hlavní příčinou inflace. Je proto smutné, že stát není ochoten inflaci dorovnat svým zaměstnancům,“ dodává Bednář.

Podle poslance léčba inflace leží v restriktivní fiskální a monetární politice. „Nelze se domnívat, že když náš svět zažívá největší válečnou událost od 2. světové války, tak nás tyto masivní globální příčiny nemohou postihnout bez dopadu na snížení životní úrovně obyvatel. To by bylo iluzorní.“

„Věřím, že ke kompromisu s odbory dojde, v tuto chvíli si vláda vybírá oddechový čas, protože až od poloviny srpna budeme znát aktuální makroekonomickou predikci. Ta je velmi důležitá pro další jednání v této věci,“ konstatuje Nový.

Tento slib odborář vítá, ale připomíná, že sociální dialog je o kompromisu, ke kterému zatím nedošlo.

„Navíc ministrem navrhovaná kompenzace odměnami nedopadne na celou řadu zaměstnanců a to je problém,“ zdůvodňuje trvající stávkovou pohotovost odborů Pavel Bednář.

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.

Karolína Koubová, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme