Tajení informací o zdravotnictví je protizákonné, uvedl městský soud. Navrhuje zrušit část zákona

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) spolu s ministerstvem zdravotnictví dlouhodobě odmítají poskytovat informace o vývoji epidemie s odkazem na zákon o veřejném zdraví. Ten říká, že o informace ze zdravotnických systémů nemůže veřejnost žádat. Podle soudce Městského soudu v Praze Štěpána Výborného je to ale v rozporu s Ústavou České republiky.

Česko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Městský soud v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud občan požádá Ústav zdravotnických informací a statistiky o statistiky z jeho databází, obvykle narazí na znění zákona o zdravotních službách, podle kterého na takové informace nemá veřejnost nárok. Výjimku do zákona prosadil lékař a poslanec ČSSD Jiří Běhounek.

‚Zbytečné obavy laiků.‘ Politik prosadil utajení zdravotnických dat, znepřístupnil i čísla o koronaviru

Číst článek

Problémy to působilo i během epidemie koronaviru, kdy se veřejnost k informacím o průběhu epidemie dostávala jen komplikovaně a pomalu.

Praxi ÚZIS a ministerstva zdravotnictví už v minulosti ve sporu s Českým rozhlasem posvětil 5. senát Městského soud v Praze vedený soudkyní Evou Pechovou. „Nyní rozhodující senát 14 A se však se závěry 5. senátu neztotožnil, a proto shledal za nezbytné [...] předložit návrh Ústavnímu soudu,“ napsal Výborný.

Podle něj neobstojí argumentace, se kterou byla úprava zákona přijímaná, a tedy že informace o fungování zdravotnictví by mohly „vyvolávat u laického občana zbytečné obavy“. Zveřejňování statistických dat navíc neohrožuje ani ničí soukromí, zdravotničtí statistici totiž můžou případně při vyřizování jednotlivých žádostí o informace čísla dostatečně anonymizovat. Není ale možné takové žádosti plošně odmítat.

A problém by podle Výborného neměl představovat ani fakt, že interpretace zdravotnických dat je složitá: „Možná rizika při neetickém výkladu daných informací pak zajisté může minimalizovat statistický ústav tím, že případně poskytne jejich náležitou interpretaci,“ dodává.

Věcí se nyní bude zabývat plénum Ústavního soudu, které může znění zákona posvětit, nebo zrušit.

Návrh Městského soudu v Praze na zrušení části zákona o zdravotních službách:

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme