Praha zřídí funkci informačního ombudsmana. Bude jím Oldřich Kužílek

Pražský magistrát zřídí funkci informačního ombudsmana. Na starosti bude mít vyřizování žádostí o informace v rámci svobodného přístupu k informacím. Měl by se jím stát Oldřich Kužílek. Vyplývá to z materiálu, který v úterý projednají pražští radní. Vedení města vzešlé z říjnových voleb rovněž plánuje ustavit funkci nočního starosty, který by řešil noční život zejména v centru Prahy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborník na otevřenost veřejné správy a spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Informační ombudsman má být garantem svobodného přístupu k informacím.

Praha 1 na jaro plánuje nová pravidla pro cyklisty, některá místa jim zůstanou zapovězena

Číst článek

Možnost dostat se k informacím je podle dokumentu v zájmu Pražanů i jednotlivých institucí a organizací.

Ze své pozice bude ombudsman vyhodnocovat a kontrolovat vyřizování žádostí o poskytnutí informaci. Rovněž bude fungovat jako konzultant výkladu zákona při vyřizování žádostí.

Vedení města v souvislosti s tím uloží organizacím zřizovaným městem a firmám, v nichž má podíl, aby s ním spolupracovaly a poskytovaly informace.

Zástupci vládnoucí koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu již při povolebních vyjednáváních uvedli, že budou chtít ustavit také pozici takzvaného nočního starosty.

V Praze roste letecký provoz a s ním i hluk. Letiště proto rozdalo za dva měsíce pokuty za tři miliony

Číst článek

Důvodem je hluk v centru města, který způsobují bary a restaurace a rovněž opilí lidé, zejména turisté. V současné době město chystá pravidla, která přesně stanoví jeho působnost.

Praha v minulosti měla například ombudsmana pro zeleň, který fungoval ještě za vlády někdejšího primátora Pavla Béma (ODS).

Tehdy měl na starosti vyřešit podněty obyvatel týkající se zeleně a úklidu, k tomu byla na magistrátu dokonce zřízena bezplatná telefonní linka. Funkce byla postupem času zrušena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme