Iniciativa odborníků volá po tvrdém lockdownu. ‚Stávající opatření nefungují,‘ říká Grubhoffer

Pandemie koronaviru dál dusí Českou republiku. Vláda zřejmě požádá o další prodloužení nouzového stavu. K razantnějšímu a promyšlenějšímu postupu vyzvalo 41 předních českých vědců, kteří se řešením problémů způsobených covidem dlouhodobě věnují. Jediným řešením je tvrdý lockdown, jak řekl Radiožurnálu jeden ze signatářů výzvy 40 dní pro zdraví lidí i ekonomiky ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virolog Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd ČR

Virolog Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd ČR | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Skutečností je, že vaše výzva obsahuje přesvědčivou analýzu příčin, které dovedly Českou republiku do současného kritického stavu. O tom, jaká konkrétní protiepidemická opatření přijmout, se v ní ale nepíše. Proč? Byl to záměr?
Nepíše se přímo o konkrétních protiepidemických opatřeních, ale velmi výrazně se tam naznačuje, že už zpřísnění těch stávajících protiepidemických opatření rozhodně nepovede k úspěchu. A to je to podstatné, protože teď naprosto seriózně nastává čas na to, abychom už konečně jednali o úplném lockdownu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Věry Štechrové s Liborem Grubhofferem z iniciativy 40 dní pro zdraví lidí a ekonomiky o covidových opatřeních

Je to tak kritická situace, že v podmínkách rychle se šířící britské varianty, kterou jsme - její nástup a její šíření v naší zemi - rovněž podcenili, respektive jsme s ní nekalkulovali, když vláda nechala poměrně populisticky dlouho otevřenou naší ekonomiku a společenský život před Vánoci až do 27. prosince. Toto je přímý důsledek liknavosti v postupu jednotlivých vládních kroků.

Znamená to, že podle vaší výzvy je v takové situaci už jedinou možností vyhlásit takzvaný tvrdý lockdown, i když by asi bylo potřeba definovat, co to znamená?
Ano, bylo by třeba definovat, o tom je třeba jednat, ale už to nemohou být tato relativně volná jednotlivá protiepidemická opatření, která nefungují, to vidíme. Lidi se beztak shromažďují ve velkých shlucích, báječně fungují nejrůznější občerstvovací zařízení pro velká setkání lidí, zejména o víkendech.

Kapacita lůžek se blíží naprostému vyčerpání, není to ničí vina, řekl náměstek Černý

Číst článek

To je jednoznačná příčina toho, že protiepidemická opatření v tomto nastavení nefungují. Stejně tak závody. Víme o tom, že jsou dneska ohnisky nákazy a přesto to nemáme systémově zajištěné. Není zajištěná diagnostika v těch větších průmyslových závodech. Totálně jsme to podcenili.

Když se ve středu sejdete s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a uslyšíte od něj: „My to vyhlásíme, ale kdo zajistí, že lidé ta opatření budou dodržovat?“ Je náš stát v takovém stavu, aby dokázal tvrdý lockdown zajistit?
To je právě ten permanentní alibismus naší vlády a státní správy, že ten problém směřují k tomu, že za to můžou lidi, protože to nedodržují. Už jsme si stokrát řekli, proč nedodržují, že to není nějaká vada na kráse mentality českého národa, ale že to je otázka osobností, otázka vzorů, chování lidí ve vysokých pozicích, že to je způsob komunikace, respektive žádná komunikace neexistuje.

To, co slyšíme z tiskových konferencí ministerstva zdravotnictví, to je děs. Včera (v úterý – pozn. red.) jsme se dozvěděli od jednoho vysokého představitele ministerstva zdravotnictví (náměstka Vladimíra Černého – pozn. red.), že nikdo za to nemůže. Nemůže za to opozice, nemůže za to koalice. Nemůže za to nikdo. Nehledejme příčinu. Přitom příčina je naprosto zřejmá.

Situace je extrémně vážná, řekl Babiš po jednání vlády. Chce prodloužení nouzového stavu

Číst článek

Ve středu premiér řekl, že vláda chystá soubor nových opatření a avizoval, že se budou blížit přísným omezením, jaká fungovala loni v březnu.
Pokud má na mysli v podstatě uzavření ekonomiky a velké omezení společenského života, kontaktů lidí, tak to je myslím to, co ta naše iniciativa chce.

S čím vy, coby signatáři výzvy, můžete pomoci? Za jakých podmínek by mohla fungovat spolupráce politické a odborné veřejnosti?
Myslím si, že je třeba, aby odborná veřejnost byla brána politiky, aby si politici našli čas na to, aby s odborníky komunikovali, protože zjevně personální obsazení tak, jak je dneska na ministerstvu zdravotnictví a vládě, nestačí. Je třeba, aby ta aktivita vyšla z jejich strany.

‚Česká‘ mutace nejspíš nepochází z Česka. ‚Výhledově se jí nemusíme bát,‘ říká expertka, jež ji zkoumala

Číst článek

Ze strany...
Ze strany státní správy a vlády.

Máte tedy pocit, že odborníkům stále, ani v téhle situaci, není dostatečně nasloucháno?
Myslím si, že odborníci se ozývají, že pro nás dělají sdělovací prostředky...

Myslím ze strany politiků.
...a ze strany politiků je to házení hrachu na zeď.

40 dní pro zdraví lidí i ekonomik

MUDr. Stanislav Adamec, internista

Doc. Jaroslav Borovička, Ph.D., ekonom

MUDr. Daniel Černý, Ph.D., stomatolog

PhDr. David Černý, Ph.D., etik

Mgr. Jakub Drbohlav, analytik

Prof. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D. environmentální fyzioložka

Prof. RNDr. Dagmar Dzúrová,CSc., sociální epidemioložka

Prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., virolog

Doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D., lékař

RNDr. Veronika Hajnová, Ph.D., matematička

Prof. RNDr. Zdeněk Hel, Ph.D., imunolog

Prof. RNDr. Ivan Hirsch, virolog

Rozálie Horká, MPhil, ekonomka

Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., imunolog

Mgr. Ing. Jiří Hudeček, Ph.D., sinolog a historik vědy

RNDr. Klára Hulíková, Ph.D., demografka

RNDr. Jindřich Chmelař, Ph.D., parazitolog

PhDr. Michal Janata, kulturní historik

RNDr. Helena Jiřincová, virolog

Prof. Ing. Štěpán Jurajda, Ph.D., ekonom

Prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., biochemik

Jan Kulveit, Ph.D., vědec

Doc. JUDr. Filip Křepelka, Ph.D., právník

MUDr. Milan Kubek, lékař internista,

Ing. René Levínský, Ph.D, matematik

Prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. infektolog

MUDr. Marek Matoušek, stomatolog

MUDr. Radek Mounajjed, Ph.D., DDS, stomatolog

Daniel D. Novotný, Ph.D., filosof

Mgr. Daniel Prokop, sociolog

RNDr. Lenka Přibylová, Ph.D., matematička,

MUDr. Petr Smejkal, epidemiolog a infektolog

Doc. Jakub Steiner, Ph.D., ekonom

MUDr. Martin Straka, internista

MDDr. Jakub Studený, stomatolog

Mgr. Josef Šlerka, PhD, vysokoškolský pedagog

RNDr. Martin Šmíd, PhD, matematik

RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., viroložka

Mgr. Vít Tuček, PhD, matematik

RNDr. Petra Vidnerová, Ph.D., informatička

Ing. Jakub Weiner, analytik

Věra Štechrová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme