Iniciativa Rekonstrukce státu oznámkuje strany za plnění předvolebních slibů

Platforma Rekonstrukce státu vystaví vysvědčení parlamentním stranám za jejich postoj k zákonům, které mají omezit korupci a střet zájmů. K jejich prosazování se ještě před volbami zavázalo 160 poslanců napříč politickým spektrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 16.7.2014 | Foto: Filip Jandourek

„No, popravdě jsme čekali víc,“ hodnotí výsledek analýzy plnění předvolebních slibů koordinátor iniciativy Rekonstrukce státu Jiří Boudal. Společně s kolegy z 19 protikorupčních organizací sledovali, jak se politické strany postaví k projednávání klíčových protikorupčních zákonů.

Mezi ně patří zveřejňování smluv obcí a státu na internetu, nezávislá kontrola hospodaření obcí a státních firem nebo odpolitizování státní správy. Kontrolovalo se přitom nejen veřejné hlasování ve sněmovně, ale i to, jak poslanci zvedali ruce při projednávání norem ve výborech, kde výsledky hlasování ještě veřejné nejsou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Platforma Rekonstrukce státu oznámkuje politické strany za plnění předvolebních slibů. Natáčela o tom redaktorka Věra Masopustová

„Právě proto, že to nešlo, tak jsme museli vždycky být na těch výborech osobně, a vždycky, když se hlasovalo, tak jsme si vytáhli mobily a hlasování si natočili. Pokud by se někdo bránil, tak mu to video ukážeme, a nebude moci nic říct,“ popsal Jiří Boudal metody kontroly.

Politici ale přesto odmítají, že by pro prosazování protikorupčních zákonů dělali méně, než slíbili.

„Je potřeba si uvědomit, že jsme 10 měsíců od voleb, a z těch devíti věcí, které jsme podepsali, jsou čtyři splněny. Máme zrušeny anonymní akcie, máme odborné nominace do dozorčích rad, máme přijatý služební zákon a také jsme schválili rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Takže z devíti jsou splněny čtyři,“ namítá šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Vládní kroky hájí i předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Podle něj koalice postupuje v prosazování zákonů tak, jak se zavázala. Jak moc se představy obou táborů liší, se dozvíme dnes z vysvědčení, které Rekonstrukce státu vystavila nejen vládním stranám.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme