Speciální školy od září nedostávají peníze na inkluzi, kraje pro ně teď hledají peníze v rezervách

Krajské úřady hledají na konci roku peníze pro speciální školy. Těmto zařízením od září ministerstvo školství neposílá peníze na podpůrná opatření v rámci inkluze. Předtím je ale dostávaly stejně jako běžné školy, které navštěvují děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Pixabay

Peníze na asistenty pedagogů nebo speciální pomůcky měla od ministerstva školství dostat třeba Mateřská škola logopedická z Ostravy.

„Potřebovala jsem mzdové prostředky v hodnotě přibližně 230 tisíc korun a stejně tak jsem potřebovala 65 tisíc na kompenzační pomůcky,“ popsala Radiožurnálu ředitelka ostravské školy Karla Rupcová.

'Inkluze je drahá a neefektivní,' říká zástupce speciálních pedagogů v duelu s náměstkyní

Číst článek

Větší část peněz jí nakonec poskytl Moravskoslezský kraj ze svých rezerv. Ministr školství za ČSSD Stanislav Štech uvedl, že peníze na podpůrná opatření mají speciální školy dostat jen ve výjimečných případech.

„Podpora, kterou ti žáci určitě taky potřebují, nemůže být masivním způsobem dotována z těch podpůrných opatření, která z definice jsou určena především pro podporu žáků v běžných školách, běžných třídách,“ vysvětlil pro Radiožurnál ministr školství Štech.

Kraje se obávají, že pokud budou peníze speciálním školám dávat i příští rok, nezbydou jim prostředky třeba na odměny pro pedagogy.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme