Bezpečnost provozu, technologie i ekologizace. Stát podpoří 32 projektů inovujících dopravu

Stát podpoří dalších 32 výzkumných projektů, které se věnují inovacím v dopravě. Jde například o projekty k bezpečnosti provozu, dopravním technologiím, automatizovaným procesům v dopravě či ekologizaci dopravy. Celkem si výzkumné týmy mezi sebou rozdělí téměř 402 milionů korun. Informovalo o tom v úterý ministerstvo dopravy. Úřad už loni vybral 48 projektů, mezi které rozdělil téměř půl miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát podpoří dalších 32 výzkumných projektů, které se věnují inovacím v dopravě (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Cílem programu je podle ministerstva rozvoj dopravy zejména s ohledem na jeho udržitelnost, bezpečnost či přístupnost.

České dráhy vybaví vlaky bezpečnostním zařízením. ‚Chceme nejlepší technické řešení,‘ říká člen představenstva

Číst článek

Univerzity, výzkumné organizace a podniky a další subjekty pracující na inovativních programech v dopravě podaly do soutěže celkem 227 návrhů. Ministerstvo dopravy spolu s Technologickou agenturou ČR vybraly pro podporu 32 z nich, což znamená patnáctiprocentní míru úspěšnosti. Resort dopravy stejnou soutěž vyhlásil loni, při letošním kole byl zájem výzkumných týmů o 60 procent vyšší.

Podpořené projekty se věnují například bezpečnosti železničního a leteckého provozu, technologiím pro dopravní stavby, diagnostiky mostních konstrukcí, čisté mobilitě včetně využití vodíku, dále například zpracování tzv. velkých dat pro sledování silniční sítě, výzkumu senzorů pro autonomní vozidla či komunikace mezi vozidly.

Všechny projekty budou zahájeny v příštím roce. Podporu pro nejvíce svých projektů získaly České vysoké učení technické v Praze, Centrum dopravního výzkumu nebo Univerzita Pardubice.

Resort dopravy má pro financování výzkumných projektů vlastní program DOPRAVA 2020+, který se zaměřuje na spolupráci výzkumných institucí a firem v aplikovaném a experimentálním výzkumu v dopravě. Správu programu má na starosti Technologická agentura ČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme