Inspekce buduje speciální útvar, má mířit na špičky policie a celníků

Vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) buduje speciální útvar, který se má více zaměřit na trestnou činnost špiček policie, celníků nebo vězeňské služby. S informací přišlo dnešní Právo. GIBS přitom v minulosti kritizovali například státní zástupci, podle kterých inspekce vyšetřování trestných činů výše postavených policistů nezvládá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf GIBS Michal Murín (fotokoláž)

Šéf GIBS Michal Murín (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas, Filip Jandourek

Vznik nového útvaru potvrdil Právu šéf inspekce Michal Murín. Podle něj inspekce doposud měla pouze pracoviště zaměřené podle jednotlivých regionů a celostátní jednotka jí chyběla.

Odmítl tak spekulace, že by budování útvaru bylo pouze reakcí na kauzy Vidkun nebo Beretta. V nich jsou obviněni vysocí důstojníci olomoucké policie, respektive specializovaného protikorupčního útvaru. Vyšetřování ale místo inspekce dostal na starost Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Státní zástupci inspekci často obcházeli, jelikož tvrdí, že důležité případy není schopna dotáhnout do konce. „Tu kritiku jsme samozřejmě vnímali, ale nebyl to hlavní impulz k budování toho útvaru. Sami jsme cítili potřebu lépe rozdělit zaměření našich odborů,“ řekl Právu Murín.

Novému útvaru zatím chybí lidé i peníze

Oficiálně nové pracoviště s názvem Centrum figuruje v organizační struktuře inspekce od května. Kdy bude fungovat naplno, ale zatím není jasné. Inspekci totiž podle zjištění Práva chybí lidé i peníze.

V současné době má jednotka do deseti členů a její další podoba se bude odvíjet od výsledků vyjednávání o rozpočtu na příští rok. Inspekce v této souvislosti požaduje na personální posílení svých stavů zhruba 20 miliónů korun.

Kauzy Vidkun a Beretta souvisí s únikem informací

V kauze Beretta policie po třech letech prověřování obvinila detektiva protikorupční policie Radka Holuba, bývalého policistu Igora Gáboríka a celníka Pavla Šímu. Všichni tři čelí podezření, že vynášeli informace z vyšetřování takzvaně živých případů, týkajících se například údajné korupce v Nemocnici Na Homolce nebo v pražském dopravním podniku.

Také kauza Vidkun se točí kolem ovlivňování některých trestních kauz. Mezi obviněnými jsou bývalý šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, bývalý náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme