Inspekce: Jednotka SOG v Afghánistánu měla slabé velení

Jednotka speciálních operací Vojenské policie v Afghánistánu (SOG) nefungovala přinejmenším část svého působení v misi tak, jak měla. Její práci negativně ovlivňovaly špatné vztahy mezi vojáky a slabé velení - plyne to z předběžných závěrů Inspekce ministryně obrany, která prošetřovala stížnosti některých jejích členů. Server iDnes zveřejnil informaci, podle které měli čeští vojáci z této jednotky nechat na holičkách své spojence.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistání vrtulníku Mi-17 na plochy

Přistání vrtulníku Mi-17 na plochy | Foto: Ivan Pospíchal

Český velitel se údajně vzepřel rozkazu britského velení v Afghánistánu a spolu s vojáky opustil kolegy přímo v akci proti místním rebelům, protože byla "nebezpečná". Z místa odjeli a vrátili se na základnu. Ministerstvo obrany je znepokojeno. Jeho šéfka Vlasta Parkanová nařídila své inspekci vyšetřit příčiny selhání velitelů. Uvažuje i o rozpuštění jednotky.

Podle serveru totiž nejde o první incident - velení české jednotky SOG už jednou Britům odmítlo spolupráci s odkazem na to, že si část mužstva vybírá dovolenou, a nebude proto bojeschopné.

"Šetření potvrdilo, že v jednotce panují velmi špatné mezilidské vztahy a při samotném nasazení jednotky v Afghánistánu nebyla shoda, jaké úkoly by měla plnit," řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. "Co se týče informací v článku Mladé fronty, nedají se jednoznačně potvrdit ani vyvrátit, protože v jednotce je konflikt tvrzení."

Vojenská policie je podle svého mluvčího Jana Čermáka připravená vyvodit ze závěrů inspekce důsledky. "Na druhou stranu nelze podle několika, pro mě doposud anonymních jedinců, hodnotit celou Vojenskou policii, neřku-li celou Armádu České republiky. Za vojenskými policisty zůstává spousta velmi dobře odvedené práce - ať už se jedná o odhalování trestné činnosti nebo dohled nad bezpečností provozu vojenských vozidel na komunikacích a konče i prací odvedenou v mezinárodním nasazení."

SOG je jednou ze dvou speciálních jednotek české armády. Nejde o spojenci ceněnou prostějovskou speciální jednotku. Útvar je určený hlavně k ochraně lidí a k policejním zásahům.

Kauze jsme se věnovali v publicistické části poledních Ozvěn dne Radiožurnálu.

Jana Zemanová, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme