Inspekce kontrolovala kantýny v nemocnicích a na vysokých školách, 91 jich porušilo zákon

Česká obchodní inspekce (ČOI) zkontrolovala 221 stravovacích a občerstvovacích provozoven na vysokých školách a v nemocnicích po celé republice. Téměř polovina z nich porušila zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká obchodní inspekce | Foto: Martin Svozílek

Kontroly proběhly v druhém čtvrtletí roku 2016 a zaměřeny byly především na prodej potravin, drogerie a tabákových výrobků. Zákon porušilo 91 provozoven, což je 41,2 procent z celkového počtu kontrol.

Nejčastěji prodávající porušili povinnost seznámit spotřebitele s cenou nabízených výrobků nebo poskytovaných služeb. Takových případů bylo 56, tedy více než polovina. „Cenu vám řeknou sice na dotaz, ale to samozřejmě není v pořádku,“ řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

V 18 případech došlo k porušení poctivosti prodeje a poskytování služeb. Obchodník tedy naúčtoval zákazníkovi větší částku, než jakou měl platit podle deklarovaných cen.

Ve 14 případech nevydal prodejce kupujícímu na jeho žádost vyplněný doklad o zakoupení výrobků. Nejméně prohřešků zaznamenala inspekce v Plzeňském a Karlovarském kraji, nejvíce pak v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Inspektoři udělili celkem 75 pokut v celkové výši 104 tisíc korun. Rovněž také vydali zákaz prodeje 78 kusů výrobků různých druhů (například hrnkové květiny, aviváž a textil).

Vzhledem k vysokému počtu zjištěných porušení zákona v kantýnách, bude ČOI zvažovat zvýšení počtu kontrol v nich.

Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme