Inspekce MV prošetřuje, proč policie neobvinila Neumannovou

Po ministru školství Josefu Dobešovi, který podal trestní oznámení na organizátory lyžařského šampionátu v Liberci, se do případu vložil i ministr vnitra Radek John. Jak zjistil server Aktuálně.cz , poslal do Liberce inspekci, aby prověřila, proč policisté odložili předešlé trestní oznámení na Kateřinu Neumannovou. To podala reklamní agentura Roxy II, které Neumannová a její tým dluží 1,2 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diváci a Ještěd | Foto: Petr Gerhardt

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky udělá ministr všechny kroky proto, aby se zjistilo, kam peníze šly.

„Proto inicioval, aby inspekce prošetřila, zda v souvislosti s vyšetřováním případu týkajícího se MS v Liberci nedošlo ze strany policie ke spáchání trestného činu,“ řekl Řepka.

Zhruba do jednoho měsíce by měl být známý výsledek šetření, a poté by se mohlo do vlády vrátit projednávání dluhu po šampionátu, které ministr školství ze včerejšího schůze vlády stáhnul.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Řepka a Ondřej Suchan mluví o vyšetřování MS v Liberci.mp3

Hospodaření libereckého šampionátu sleduje vedoucí sportovní redakce Lidových novin Ondřej Suchan, podle kterého se očekávalo, že tuto situaci budou řešit především ministerstva školství a financí.

„Stát investoval do pořádání akce víc než čtvrt miliardy korun. Kauza byla odložena, uvidíme, zda opravdu došlo k pochybení,“ říká Suchan.

Šampionát se už vyšetřuje na dvou frontách, ale je pravděpodobné, že do hry vstoupí i třetí hráč, obměněná radnice v Liberci, na které podle Suchana došlo po říjnových komunálních volbách doslova k zemětřesení.

„Dlouhodobě vládnoucí ODS nahradilo sdružení Změna, v čele s Janem Korytářem, který už v minulosti kritizoval průběh příprav i hospodaření libereckého šampionátu. Zastupitelé už nechtějí dát ani korunu z obecního rozpočtu, pokud nedojde k důkladnému auditu správného rozdělování peněz,“ dodává Suchan.

Stát peníze za MS v Liberci hradit nebude

Ministr školství Josef Dobeš původně navrhoval, aby stát vrátil DPH z nesplacených faktur. Později po intervencích věřitelů nabídl, že by MF, MŠMT a liberecký magistrát zaplatily po 25 miliónech korun.

„Někteří členové vlády v čele s Miroslavem Kalouskem s tímto návrhem nesouhlasí. Stejně, jako nová radnice, která nechce platit před tím, než bude hospodaření šampionátu prošetřeno,“ říká Suchan.

Soud dal za pravdu prvnímu věřiteli

Okresní soud v Liberci dal dnes za pravdu prvnímu věřiteli lyžařského šampionátu. Organizační výbor musí zaplatit 76.000 korun plzeňské firmě Daruma, které dluží za označení informačního systému Liberce logy šampionátu.

„Žalob je asi 17 a další přibudou. Věřitelé stále doufali, že dostanu peníze od státu. Pokud je nedostanou, tak už dřív avizovali, že by žalovali přímo stát,“ upozorňuje Ondřej Suchan.

Celková výše dluhu je 108 miliónů, věřitelů je zhruba 80. Největším věřitelem jsou Liberecké dopravní podniky, které ještě žalobu nepodaly. Žalobu na osmi miliónový dluh podala například Technická univerzita.

Zda ale firma Daruma vysouzené peníze opravdu dostane, není jisté. Občanské sdružení, které šampionát organizovalo, je v likvidaci a nejspíš skončí v insolvenčním řízení.

„Občanské sdružení, které organizovalo MS by bylo v likvidaci už dávno. Věřitelé se dohodli s likvidátorem společnosti, že toto sdružení do insolvence zatím nepošlou, protože stále doufali že by část peněz zaplatil stát,“ dodává Suchan.

Martina Mašková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme