Inspekce na nás tlačila kvůli Mrázkovi, tvrdili detektivové. Bradáčová jejich námitky uznala

Policisté z týmu Tempus, vyšetřující vraždy bossů podsvětí z 90. let Františka Mrázka a Antonín Běly, uspěli s námitkami proti jejich dubnovému zadržení. Policejní inspekce pod dozorem státní zástupkyně tři z nich zadržela a vyslýchala kvůli zneužití pravomoci. Policisté jsou však přesvědčeni, že se od nich snažila získat informace o vyšetřování vražd a chtěla je od něj odradit. Vrchní státní zastupitelství jim z části dalo za pravdu.

Praha (Aktualizováno: 14:29 15. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Mrázek na fotografii z roku 2002. | Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

"Na základě podnětu k výkonu dohledu byl vykonán Vrchním státním zastupitelstvím v Praze dohled nad činností Městského státního zastupitelství v Praze, jenž konstatoval odůvodněnost některých vznesených námitek," řekla serveru iROZHLAS.cz ředitelka odboru trestního řízení Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze Anna Puchtová.

Policejní inspekce letos 5. dubna zadržela pět detektivů z týmu Tempus. Dva z nich na místě podali vysvětlení, tři skončili zadrženi kvůli podezření ze zneužití pravomoci. Inspekce je vyslýchala až do druhého dne, nakonec je propustila bez obvinění.

Soud pustil z vazby Šrytra obžalovaného z vraždy bosse podsvětí

Číst článek

Nechali vás v tom

Zadržení policisté si pak na postup inspekce a dozorující státní zástupkyně stěžovali u Vrchního a Městského státního zastupitelství v Praze.

V dokumentu podle Aktuálně.cz napsali, že jim nikdo ani po třiceti hodinách nevysvětlil, z čeho jsou podezřelí. Hlavní inspektor jednomu z policistů při výslechu vyhrožoval. "Uvědomte si, že před vámi vypovídali jiní a nechali vás v tom," říkal mu například.

Postup inspekce zadržení vyšetřovatelé hodnotí jako "hrubý psychický nátlak" a snahu získat informace ze spisu k vyšetřování vražd Mrázka a Běly.

Za Tempus se postavil i ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. "Jsou tu velké pochyby, zda zásah neměl sloužit k tomu, aby policisty odradil od dalšího vyšetřování," uvedl.

Jaká konkrétní pochybení Vrchní státní zastupitelství objevilo, není jasné. Věc poslalo na Městské státní zastupitelství v Praze k dořešení nadřízenému státní zástupkyně, která zásah inspekce dozorovala.

Inspekce rozhodnutí nechtěla komentovat. "Neobdrželi jsme žádný výsledek dozorové či dohledové prověrky, ani žádnou výtku. Z tohoto důvodu se k vašemu konstatování nelze vyjádřit," uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Reakci Městského státního zastupitelství v Praze server iROZHLAS.cz zjišťuje.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme