Inspekce odhalila od počátku roku už více než 80 závadných potravin

Přes osm desítek závadných potravin odhalila od začátku roku Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nejzávažnější byl známý případ, který ohlásilo Polsko systémem rychlého varování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V tomto nonstop obchodě v Ústí nad Labem nebudou zatím kvůli DPH ceny zvyšovat. Od 7. ledna mírně podraží jen pečivo z tamní pekárny | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Šlo o sušenky, v nichž se mohl objevit jed na hlodavce. Podle Pavla Kopřivy z inspekce ale kontroloři objevili i řadu dalších problémů.

„Stále ještě dochází k zjišťování lihovin, kde koncentrace metanolu překračuje zákonem povolenou normu, nebo jsou u nich zjišťována takzvaná denaturační činidla,“ říká.

Ani v jednom z uvedených případů však nejde o porušení norem v takové míře, že by to mohlo ohrozit zdraví, upozorňuje Kopřiva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O závadných potravinách mluvil na Radiožurnálu ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta

Pokud zjistíte, že jste zakoupili závadný výrobek, inspektorát doporučuje odevzdat ho prodejci a žádat vrácení peněz.

„Prodejce k tomu sice není vázán, ale je dobrou praxí, že těmto žádostem neprodleně vyhoví,“ dodává Kopřiva.

Na silná práva spotřebitelů upozorňuje i ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. "V případě, že není jeho právo naplněno u prodávajícího, může se obráit na kterékoli naše pracoviště," říká.

Lenka Jansová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme