Inspekce zjistila v brněnském Tescu jablka s nadlimitním obsahem pesticidů. Všechny šarže už jsou prodané

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila nadlimitní obsah pesticidů u polských jablek Golden Delicious, které ve dvoukilovém balení prodávalo Tesco. Všechny šarže už jsou prodané, a proto se nic z trhu nestahovalo, řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Jablka obsahovala šestinásobek pesticidů, podle Kopřivy to může způsobit zdravotní potíže.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Inspekce ve své zprávě upozorňuje spotřebitele, že nadlimitní množství pesticidů odhalily vzorky u šarže LOT:509/05/18T z Polska. Na obalu byl vyznačený dodavatel P+P Praha.

„Nejvyšší povolený limit pro přítomnost pesticidu bifenthrin je pro jablka 0,01 miligramu na kilogram, rozbor potvrdil přítomnost v množství 0,062 miligramu na kilogram,“ uvedl Kopřiva.

Pesticidy organismus neumí odbourat, dodal. „Pokud se v těle nakumulují, může to způsobit zdravotní potíže,“ uvedl Kopřiva.

Inspekce zatím neví, jakého množství se dotčená šarže týkala. Informaci vložila do evropského systému rychlého varování RASFF. S kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme