Inspekce poprvé odhalila podvodníka s realitami, vybíral zálohy za smyšlenou exkluzivitu

Česká obchodní inspekce varuje před podvodníky s realitami. Jednoho z nich teď inspektoři odhalili v Plzni. Píše to deník Právo. Pomocí různých taktik se od lidí snažil získat při nabízení a prodeji bytů exkluzivitu. Zaměřoval se hlavně na seniory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelové sídliště | Foto: Ladislav Bába

Česká obchodní inspekce zahájila správní řízení pro podezření z klamavé obchodní praktiky v realitním byznysu vůbec poprvé, uvádí Právo.

„Realitní kancelář vybírala zálohy za údajnou exkluzivitu, fakticky ale žádné služby nenabízela a spotřebitel měl potom problém byt prodat,“ popsal Českému rozhlasu mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČOI poprvé zahájila správní řízení pro podezření z klamavé obchodní praktiky v realitním byznysu. Případ popsal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich

Podvodník podle něj nepravdivě informoval klienta o tom, že má zájemkyni o byt. „Zájemkyně přitom byla spolupracovnice, dokonce přítelkyně majitele realitní kanceláře. Takže se dle nás dopustil klamavé obchodní praktiky,“ uvedl Fröhlich.

Podvedenými jsou hlavně starší lidé. Makléřovi hrozí až pětimilionová pokuta.

Zpřísnit pravidla pro realitní makléře by mohl nový zákon. Vláda v něm plánuje zavést třeba povinné pojištění za škodu, zvýšit nároky na kvalifikaci makléřů a stanovit pravidla pro úschovu peněz.

„Provozování realitní činnosti je de facto neřešeno, stačí jenom 18 let a čistý trestní rejstřík. Žádné vzdělání není třeba. A co z toho vyplývá, to je jasné každému, kdo využil realitní služby někoho nekvalifikovaného,“ řekl před časem generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka.

ČRo, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme