Inspekce šetří možné předávání informací mezi policií a 'lovci nehod'

Možné úniky informací o dopravních nehodách od policie řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů. Často se totiž stává, že takzvaní lovci nehod jsou u bouraček mnohem dřív, než policisté k případu vůbec vyjedou. Nabízejí pak lidem všemožné servisní služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

Devatenáctého března před desátou hodinou přišel Vojtěch Razima k autu. Zjistil, že mu ho někdo odřel a ujel.

Po 12 minutách od nahlášení nehody na linku na 158 - přičemž šéf neziskovky Acta Non Verba záměrně nevolal nikam jinam - na místo nehody dorazila první asistenční služba. Prý volal kamarád.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mají asistenční služby informace o nehodách přímo od policie? V reportáži po tom pátral Petr Kološ

„Máme vlastní dispečink a ty nám dávají dopravní nehody. Když posloucháte třeba Reginu, tak tam jsou daleko dřív ty nehody, než lidi vůbec zavolají na policii,“ snaží se zástupce asistenční služby vysvětlit, jak se o odřeném autě pana Razimy dozvěděl.

Na argument, že se zpráva o nehodě na Zelené vlně rozhodně neobjevila, hledá další výmluvy. „Hodně volají známí, volají mně nebo různým kolegům. Každý má své místo, kde jezdí, a přes vysílačku řekne, že tam máš nehodu, tak se tam jedu podívat.“

Vojtěch Razima se ale nevzdává: „To je nepravděpodobné, že by jeden známý zavolal třem asistenčním službám, viďte?“

Zástupce asistenční služby: „To je pravda.“

Vojtěch Razima: „A byla tady tři vozidla?“

Zástupce asistenční služby: „No, z toho tři naše.“

Vojtěch Razima: „Takže tady během patnácti minut od nehody jeli dva známí dvou asistenčních služeb a zavolali. Myslíte, že je to pravděpodobné?“

Zástupce asistenční služby: „Netuším, co je pravděpodobný a co není.“

Vojtěch Razima: „To zní jako lež jako věž, tohle vysvětlení. Pak nám zbývají ještě policajti, co?“

Zástupce asistenční služby: „To zbývají, no.“

Policie tvrdí, že o žádných únicích neví

Z pražské ulice v Hostivaři se přesunujeme na Policejní prezidium v Holešovicích. Od mluvčího Jiřího Vokuše se dozvídáme, že policie žádné poznatky o úniku informací nemá.

„Žádný z těch případů v nedávné minulosti nepotvrdil, že by k úniku došlo přímo z Policie České republiky, a v některých případech takovou možnost i jednoznačně vyloučil,“ říká Jiří Vokuš.

Policejní vůz (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Český rozhlas ale prověřil, že informace o této konkrétní nehodě zůstaly jen v chráněném policejním systému.

„Samozřejmě že radiokomunikace i počítačový systém, který využívá Policie České republiky, je podle mého soudu chráněn dostatečně. Policii pochopitelně zajímá úroveň ochrany, kterou využívá, a samozřejmě se zabýváme i informacemi tohoto druhu,“ tvrdí mluvčí Policejního prezidia.

Případem se zabývá Generální Inspekce bezpečnostních sborů. Než ho vyšetří, policie k tomu prý nemá co říct.

Český rozhlas se tedy obrací na své posluchače a čtenáře: Jestli víte, jak a kudy informace od policie k lovcům nehod unikají, zavolejte na posluchačskou linku 221 555 221.

Petr Kološ, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme